Pozitívne účinky od prvého počutia

Nie je tajomstvom, že život v pandémii zanechal stopu aj na našom psychickom zdraví. Pocity vyčerpania a absencie radosti sú bežnou súčasťou života vo vypätých podmienkach. Starostlivosť o našu dušu je pritom kľúčová k dosiahnutiu spokojnosti a radosti zo života. Podcast Všeobecne o zdraví odkrýva mnohé zákutia ľudskej duše a pátra po „recepte“ na šťastný život. V každom diele sa venujeme inej téme, pričom niektoré sú ľahučké ako pierko a iné o čosi náročnejšie. Aj do tých sa snažíme vniesť kúsok svetla a pozitívnosti, a to aj vďaka zaujímavému výberu hostí. Prajeme vám príjemné počúvanie.

podcast

Podcast Všeobecne o zdraví od Všeobecnej zdravotnej poisťovne prinášame bezplatne nielen pre našich poistencov.
 


podcast 10

#10 Pavol Veselý: Oči sú zrkadlom nášho zdravia

Vzhľadom k rapídnemu nárastu krátkozrakosti v posledných rokoch dnes hovoríme o epidémii tejto chyby oka. A môžeme si za to sami. Kvalitu zraku ovplyvňuje nielen genetika, ale aj náš životný štýl, najmä množstvo pohybu v našom živote. Ak by sme chodili na pravidelné preventívne prehliadky k očnému, dokázali by sme predísť aj mnohým iným ochoreniam, ktoré práve oči odhalia skôr, ako pocítime ich prvé príznaky. Je laserová operácia pre každého, zhoršuje tehotenstvo zrak a kedy treba ísť s dieťaťom k oftalmológovi? Aj o tom sme sa rozprávali s očným chirurgom Pavlom Veselým vo Všeobecne o zdraví.

Spotify 


podcast 9

#9 Anetta Vaculíková: Chyby a mýty v stravovaní Slovákov

Sme to, čo jeme a aj preto u nás narastajú počty obéznych ľudí, ľudí s poruchami príjmu potravy a s depresiami. Áno, spúšťačom týchto zdravotných ťažkostí môže byť aj jedlo. Pre väčšinu z nás býva nutnou potrebou, jeme preto, aby sme sa zasýtili - rýchlo, chaoticky, nepremyslene. Čo si máme predstaviť pod pojmom zdravá strava? Aké sú najväčšie chyby v stravovaní Slovákov a z ktorých národov by sme si v tomto smere mali vziať príklad? Sú bio a superpotraviny naozaj super, alebo je to iba mýtus? Čo nepatrí do detského jedálnička a ako naučiť deti jesť ovocie a zeleninu? Aj o tom sme sa rozprávali v ďalšej časti podcastu Všeobecne o zdraví s foodblogerkou, autorkou kníh o zdravej strave, lektorke v oblasti stravovania a výživy Anettou Vaculíkovou.

Spotify 


podcast 8

#8 Psychiater Okruhlica: Dnes sa viac toleruje pitie ako abstinencia

Ako zistím, že pitie už nemám pod kontrolou? Je pohár vína každý večer len neškodný zvyk alebo závislosť? Aký vplyv na naše deti má to, keď popíjame v ich spoločnosti? S psychiatrom Ľubomírom Okruhlicom sme sa rozprávali aj o tom, prečo je dnes viac tolerované pitie ako abstinencia, aký je najčastejší dôvod vzniku závislostí a najúčinnejšia motivácia vyliečiť sa z nich.

Spotify 


podcast 7

#7 Psychologička Lenka Uherová: Človek je jediný tvor, ktorý nepočúva svoje telo, keď si pýta oddych

Prečo práve počas dní oddychu dochádza tak často ku kolapsom z vyčerpania, prepuknutiu choroby a dokonca aj k náhlym úmrtiam? Vo Všeobecne o zdraví sme sa rozprávali s psychologičkou Lenkou Uherovou aj o tom, prečo dva týždne dovolenky v lete nestačia, ako vyzerá efektívny oddych a bezbolestný návrat z dovolenky späť do práce.

Spotify 


podcast 6

#6 Opaľovanie, fajčenie a stres – najsilnejšie faktory urýchľujúce starnutie pokožky

Opaľovanie, fajčenie a stres patria medzi najsilnejšie faktory urýchľujúce starnutie pokožky. Sú krémy proti vráskam skutočne účinné? Prečo sa Ázijčanky a Arabky snažia podobať Európankám, starnú oveľa neskôr a nemajú celulitídu? Aj o tom sme sa rozprávali s dermatovenerologičkou MUDr. Michaelou Dubčekovou.

Spotify 


podcast 5

#5 Bulímia nie je prejavom túžby po štíhlosti, ale po láske a uznaní

Herečka Vlastina Svátková v otvorenom rozhovore o bulímii, ktorá ju ničila 8 rokov. Čo jej pomohlo vyliečiť sa, prečo poruchou príjmu potravy trpia najmä ľudia vo veku 13-18 rokov a pomoc psychológa potrebujú už 7-8 ročné dievčatá? V ďalšom diele podcastu Všeobecne o zdraví sme hovorili aj o tom, ako obrovský tlak rodičov, trénerov, učiteľov, celej spoločnosti na výkon, výsledky, aj na výzor vyvoláva u detí strach z toho, že nebudú milované a prijaté, ak nenaplnia predstavy týchto autorít. A práve to býva častým spúšťačom bulímie.

Spotify 


podcast 4

#4 Chémia vo vzťahoch: „Partner vám musí voňať.“

Podľa čoho by sme si mali vyberať partnera na celý život? Ako sa mení hladina hormónov keď sme zaľúbení? Prečo sa nám v stave zamilovanosti zväčšia zreničky, potia dlane a nemáme potrebu spať? A prečo je pre nás nebezpečné zotrvávať dlho v tejto fáze? Ako naše správanie vtedy ovplyvňuje testosterón a čo sú to tie motýle v bruchu? O chémii vo vzťahoch sme sa rozprávali s biologičkou a genetičkou Jaroslavovu Babkovou.

Spotify 


podcast 3

#3 Stres – silný hráč pri vzniku rakoviny

Čo všetko vplýva na to, že sa z normálnej bunky stane bunka nádorová? Akú úlohu v tomto procese zohráva stres, superpotraviny, biopotraviny, viera a jóga? Prečo na rakovinu ochorejú aj aktívni a zdravo sa stravujúci ľudia a prečo sa nikdy nedočkáme univerzálneho lieku na túto chorobu? Vo Všeobecne o zdraví nám aj na tieto otázky odpovedal Miroslav Chovanec, vedecký riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie SAV.

Spotify 


podcast 2

#2 Juraj Hipš: Najhoršie je, keď dieťa učí vyhorený učiteľ

Je možné, aby deti chodili do školy s radosťou? Prečo mnohých učiteľov škola vyčerpáva a neprináša naplnenie? Juraj Hipš, odborník v oblasti vzdelávania, pedagóg a spoluzakladateľ ocenenia Učiteľ roka, nám porozprával o vyučovaní počas pandémie, o výnimočných, ale aj menej zdatných učiteľoch a o tom, na čo si dať pozor pri návrate detí do škôl po dlhých mesiacoch on-line vyučovania. Vypočujte si podcast Všeobecne o zdraví o náročnosti učiteľského povolania na duševné zdravie.

Spotify 


podcast 1

#1 Adela Vinczeová: Som šťastný človek, len občas na to zabúdam

Ako dosiahnuť šťastie? Je podmienené materiálnymi vecami alebo môžeme byť šťastní aj keď toho veľa nemáme? O vnútornom šťastí a ceste za spokojnosťou so svojím životom nám porozprávala známa moderátorka Adela Vinczeová. Vypočujte si prvú epizódu na tému Všeobecne o šťastí.

Spotify 

Infolinka 0850 003 003

Váš prehliadač je zastaralý.

Aktualizujte si svoj prehliadač na najnovšiu verziu. Vďaka tejto aktualizácii si budete môcť prehliadať web stránku Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ako aj všetky ďalšie web stránky, podstatne komfortnejšie a bez problémov s ich správnym zobrazením.

Pre inštaláciu niektorého z moderných prehliadačov si vyberte z nasledovnej ponuky:

Pokračovať bez aktualizácie
© 2005-2017 Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s. Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay, a. s.