Adresa vszp

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na grafickú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Pozitívne účinky od prvého počutia


Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.


Pokračovanie obsahu:

Nie je tajomstvom, že život v pandémii zanechal stopu aj na našom psychickom zdraví. Pocity vyčerpania a absencie radosti sú bežnou súčasťou života vo vypätých podmienkach. Starostlivosť o našu dušu je pritom kľúčová k dosiahnutiu spokojnosti a radosti zo života. Podcast Všeobecne o zdraví odkrýva mnohé zákutia ľudskej duše a pátra po „recepte“ na šťastný život. V každom diele sa venujeme inej téme, pričom niektoré sú ľahučké ako pierko a iné o čosi náročnejšie. Aj do tých sa snažíme vniesť kúsok svetla a pozitívnosti, a to aj vďaka zaujímavému výberu hostí. Prajeme vám príjemné počúvanie.

podcast

Podcast Všeobecne o zdraví od Všeobecnej zdravotnej poisťovne prinášame bezplatne nielen pre našich poistencov.
 


podcast 15

#15 Richard Strapko: Čaro Vianoc netvoria darčeky, pesničky ani svetielka, ale moment, keď je celá rodina spolu.

Kde nie je skúsenosť, tam pokoru nehľadaj – týmito slovami hodnotí aktuálnu pandemickú situáciu generálny riaditeľ VšZP, Richard Strapko. Porozprával nielen o skúsenostiach, svojich minuloročných covidových Vianociach, o tom, čo pre neho znamenajú tieto sviatky, ale prezradil aj to, v ktorej vianočnej rozprávke ho môžeme vidieť každý rok na televíznych obrazovkách. Vypočujte si špeciálny vianočný podcast, v ktorom riaditeľa najväčšej zdravotnej poisťovne spoznáte ako hlavu rodiny, ktorá nedá dopustiť na vianočné zvyky.

Spotify 


podcast 14

#14 Viktor Vincze: Šťastie páru sa neodvíja od množstva spermií

Moderátor Viktor Vincze pred 4 rokmi verejne priznal, že problém je v ňom - to, že s manželkou Adelou nemôžu mať deti je dôsledok jeho neplodnosti. Odvtedy neustále vyzýva mužov, aby dbali o svoje zdravie, nepodceňovali prevenciu a skontrolovali si svoju plodnosť skôr, ako sa dostanú do životnej etapy, v ktorej si budú chcieť založiť rodinu. Ako prijal túto skutočnosť, ako to ovplyvnilo jeho vzťah, prečo s manželkou neuvažujú o umelom oplodnení a čo by poradil párom v rovnakej situácii, ktorý sa s ňou stále nedokážu vyrovnať? Dozviete sa v ďalšej časti Všeobecne o zdraví..

Spotify 


podcast 13

#13 Lucia Kraľovičová: Smútok je liečivý, len si ho treba prežiť, nie potláčať

Smútok je proces, kľukatá cesta, ktorá sa začína akceptáciou straty blízkeho človeka. Ktoré rituály nám pomôžu úspešnej ju prejsť? Ako dlho trvá smútenie? Kedy prichádza úľava? Ako sa s deťmi rozprávať o smrti blízkeho človeka a je vhodné, aby chodili na pohreby? Kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc a utíšiť smútok liekmi? Tento podcast o smútku určite nie je smutný. Práve naopak. Veríme, že bude liečivý rovnako, ako samotný pocit smútenia, ktorý si treba prežiť, nie potláčať. Našim hosťom bola smútková terapeutka Lucia Kraľovičová.

Spotify 


podcast 12

#12 Erika Mokrý: Rakovina prsníka mi viac dala, ako vzala

Erika Mokrý sa pred štyrmi rokmi, na svoje 28. narodeniny dozvedela, že má rakovinu prsníka. Dnes má na hrudi už len jeden prsník, ale má aj jedného skvelého manžela, zázračné dieťa a vlastné OZ Tak trochu inak. A práve vďaka tomu, že sa aj na svoju chorobu pozerala tak trochu inak je dnes zdravá a vďačná za to, že jej onkologické ochorenie vstúpilo do života. Vypočujte si príbeh Slovenky žijúcej na juhu Francúzska, ktorý je nielen apelom na dôležitosť preventívnych prehliadok, ale aj návodom na pozitívne vnímanie všetkého, čo nám život prináša.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 11

#11 Barbara Ukropcová: Pohyb je liek – znižuje aj riziko vzniku niektorých druhov rakoviny

Pohyb je liek! Má vplyv nielen na fyzickú zdatnosť ale aj na metabolizmus, pamäť, duševné zdravie, výrazne zlepšuje zdravotný stav cukrovkárov aj onkologických pacientov a je kľúčový pre zdravý vývoj detí a má vplyv dokonca aj na ich prospech v škole. Pri včasných štádiách diabetu 2. typu dokážeme pravidelným pohybom obnoviť metabolickú rovnováhu tak, že sa glykémia vráti k norme a niektorí lekári už dávajú svojim onkopacientom cvičenie na predpis, ako súčasť chemoterapie. Koľko pohybu je tak tak akurát, stačia skutočne len prechádzky, ktorý druh pohybu je ten najefektívnejší? Aj o tom sme sa rozprávali s vedkyňou Barbarou Ukropcovou.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 10

#10 Pavol Veselý: Oči sú zrkadlom nášho zdravia

Vzhľadom k rapídnemu nárastu krátkozrakosti v posledných rokoch dnes hovoríme o epidémii tejto chyby oka. A môžeme si za to sami. Kvalitu zraku ovplyvňuje nielen genetika, ale aj náš životný štýl, najmä množstvo pohybu v našom živote. Ak by sme chodili na pravidelné preventívne prehliadky k očnému, dokázali by sme predísť aj mnohým iným ochoreniam, ktoré práve oči odhalia skôr, ako pocítime ich prvé príznaky. Je laserová operácia pre každého, zhoršuje tehotenstvo zrak a kedy treba ísť s dieťaťom k oftalmológovi? Aj o tom sme sa rozprávali s očným chirurgom Pavlom Veselým vo Všeobecne o zdraví.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 9

#9 Anetta Vaculíková: Chyby a mýty v stravovaní Slovákov

Sme to, čo jeme a aj preto u nás narastajú počty obéznych ľudí, ľudí s poruchami príjmu potravy a s depresiami. Áno, spúšťačom týchto zdravotných ťažkostí môže byť aj jedlo. Pre väčšinu z nás býva nutnou potrebou, jeme preto, aby sme sa zasýtili - rýchlo, chaoticky, nepremyslene. Čo si máme predstaviť pod pojmom zdravá strava? Aké sú najväčšie chyby v stravovaní Slovákov a z ktorých národov by sme si v tomto smere mali vziať príklad? Sú bio a superpotraviny naozaj super, alebo je to iba mýtus? Čo nepatrí do detského jedálnička a ako naučiť deti jesť ovocie a zeleninu? Aj o tom sme sa rozprávali v ďalšej časti podcastu Všeobecne o zdraví s foodblogerkou, autorkou kníh o zdravej strave, lektorke v oblasti stravovania a výživy Anettou Vaculíkovou.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 8

#8 Psychiater Okruhlica: Dnes sa viac toleruje pitie ako abstinencia

Ako zistím, že pitie už nemám pod kontrolou? Je pohár vína každý večer len neškodný zvyk alebo závislosť? Aký vplyv na naše deti má to, keď popíjame v ich spoločnosti? S psychiatrom Ľubomírom Okruhlicom sme sa rozprávali aj o tom, prečo je dnes viac tolerované pitie ako abstinencia, aký je najčastejší dôvod vzniku závislostí a najúčinnejšia motivácia vyliečiť sa z nich.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 7

#7 Psychologička Lenka Uherová: Človek je jediný tvor, ktorý nepočúva svoje telo, keď si pýta oddych

Prečo práve počas dní oddychu dochádza tak často ku kolapsom z vyčerpania, prepuknutiu choroby a dokonca aj k náhlym úmrtiam? Vo Všeobecne o zdraví sme sa rozprávali s psychologičkou Lenkou Uherovou aj o tom, prečo dva týždne dovolenky v lete nestačia, ako vyzerá efektívny oddych a bezbolestný návrat z dovolenky späť do práce.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 6

#6 Opaľovanie, fajčenie a stres – najsilnejšie faktory urýchľujúce starnutie pokožky

Opaľovanie, fajčenie a stres patria medzi najsilnejšie faktory urýchľujúce starnutie pokožky. Sú krémy proti vráskam skutočne účinné? Prečo sa Ázijčanky a Arabky snažia podobať Európankám, starnú oveľa neskôr a nemajú celulitídu? Aj o tom sme sa rozprávali s dermatovenerologičkou MUDr. Michaelou Dubčekovou.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 5

#5 Bulímia nie je prejavom túžby po štíhlosti, ale po láske a uznaní

Herečka Vlastina Svátková v otvorenom rozhovore o bulímii, ktorá ju ničila 8 rokov. Čo jej pomohlo vyliečiť sa, prečo poruchou príjmu potravy trpia najmä ľudia vo veku 13-18 rokov a pomoc psychológa potrebujú už 7-8 ročné dievčatá? V ďalšom diele podcastu Všeobecne o zdraví sme hovorili aj o tom, ako obrovský tlak rodičov, trénerov, učiteľov, celej spoločnosti na výkon, výsledky, aj na výzor vyvoláva u detí strach z toho, že nebudú milované a prijaté, ak nenaplnia predstavy týchto autorít. A práve to býva častým spúšťačom bulímie.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 4

#4 Chémia vo vzťahoch: „Partner vám musí voňať.“

Podľa čoho by sme si mali vyberať partnera na celý život? Ako sa mení hladina hormónov keď sme zaľúbení? Prečo sa nám v stave zamilovanosti zväčšia zreničky, potia dlane a nemáme potrebu spať? A prečo je pre nás nebezpečné zotrvávať dlho v tejto fáze? Ako naše správanie vtedy ovplyvňuje testosterón a čo sú to tie motýle v bruchu? O chémii vo vzťahoch sme sa rozprávali s biologičkou a genetičkou Jaroslavovu Babkovou.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 3

#3 Stres – silný hráč pri vzniku rakoviny

Čo všetko vplýva na to, že sa z normálnej bunky stane bunka nádorová? Akú úlohu v tomto procese zohráva stres, superpotraviny, biopotraviny, viera a jóga? Prečo na rakovinu ochorejú aj aktívni a zdravo sa stravujúci ľudia a prečo sa nikdy nedočkáme univerzálneho lieku na túto chorobu? Vo Všeobecne o zdraví nám aj na tieto otázky odpovedal Miroslav Chovanec, vedecký riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie SAV.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 2

#2 Juraj Hipš: Najhoršie je, keď dieťa učí vyhorený učiteľ

Je možné, aby deti chodili do školy s radosťou? Prečo mnohých učiteľov škola vyčerpáva a neprináša naplnenie? Juraj Hipš, odborník v oblasti vzdelávania, pedagóg a spoluzakladateľ ocenenia Učiteľ roka, nám porozprával o vyučovaní počas pandémie, o výnimočných, ale aj menej zdatných učiteľoch a o tom, na čo si dať pozor pri návrate detí do škôl po dlhých mesiacoch on-line vyučovania. Vypočujte si podcast Všeobecne o zdraví o náročnosti učiteľského povolania na duševné zdravie.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 1

#1 Adela Vinczeová: Som šťastný človek, len občas na to zabúdam

Ako dosiahnuť šťastie? Je podmienené materiálnymi vecami alebo môžeme byť šťastní aj keď toho veľa nemáme? O vnútornom šťastí a ceste za spokojnosťou so svojím životom nám porozprávala známa moderátorka Adela Vinczeová. Vypočujte si prvú epizódu na tému Všeobecne o šťastí.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.

 

MENU:

Nachádzate sa tu: Úvod Pozitívne účinky od prvého počutia


Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.


PÄTIČKA:

Na zlepšenie našich služieb používame cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača. OK

 

Koniec stránky.