Adresa vszp

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na grafickú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Pozitívne účinky od prvého počutia


Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.


Pokračovanie obsahu:

Nie je tajomstvom, že život v pandémii zanechal stopu aj na našom psychickom zdraví. Pocity vyčerpania a absencie radosti sú bežnou súčasťou života vo vypätých podmienkach. Starostlivosť o našu dušu je pritom kľúčová k dosiahnutiu spokojnosti a radosti zo života. Podcast Všeobecne o zdraví odkrýva mnohé zákutia ľudskej duše a pátra po „recepte“ na šťastný život. V každom diele sa venujeme inej téme, pričom niektoré sú ľahučké ako pierko a iné o čosi náročnejšie. Aj do tých sa snažíme vniesť kúsok svetla a pozitívnosti, a to aj vďaka zaujímavému výberu hostí. Prajeme vám príjemné počúvanie.

podcast

Podcast Všeobecne o zdraví od Všeobecnej zdravotnej poisťovne prinášame bezplatne nielen pre našich poistencov.
 


podcast 25

#26 Marcela Korčeková: Som svedkom príbehov, ktoré sa radia do kategórie ZÁZRAKY

Marcela Korčeková je psychologička a prvý fertility kouč, kouč plodnosti na Slovensku. Po 15-ročom neúspešnom snažení otehotnieť dnes pomáha iným naplniť si túžbu po vlastnom dieťati. Vďaka špeciálnym technikám pomohla priviesť na svet už 95 detí. Pomáha nielen tým, ktorým sa nedarí otehotnieť, ale aj párom, ktoré sa pripravujú na umelé oplodnenie a koučuje i ženy, ktoré prišli o dieťa. Vypočujte si príbehy z jej praxe, ktoré potvrdzujú, že viera, pozitívne myslenie a trpezlivosť sú mocnejšie ako akýkoľvek zdravotný problém, ktorý je z medicínskeho hľadiska prekážkou plodnosti.

Spotify  


podcast 25

#25 Martina Paulinyová: Anorexia či bulímia nie sú vzdorom ani rozmarom

Počas pandémie u nás narástol počet nových pacientov s poruchami príjmu potravy až o 30 %. Anorexia sa objavuje u stále mladších ľudí, dokonca už u školákov na prvom stupni základných škôl. Poruchami príjmu potravy trpia rôzne typy detí. Ktoré z nich sú najohrozenejšie, čo si všímať na deťoch, aby sme čo najskôr odhalili tento problém, kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc, ako je úloha rodiča počas liečby, prečo počas nej potrebujú psychológa aj rodičia, aké je riziko neliečenej poruchy príjmu potravy a kedy už môžeme hovoriť o vyliečení? Dozviete sa v rozhovore s psychiatričkou doktorkou Martinou Paulinyovou, ktorá sa stará práve o týchto pacientov na špecializovanom pracovisku ťažko liečiteľných porúch príjmu potravy v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave.

Spotify  


podcast 24

#24 Michala Bednáriková: Prehra môže dať deťom viac ako víťazstvo

Šport je škola hodnôt – hovorí Michala Bednáriková, prezidentka Asociácie športovej psychológie. Prirovnáva ho k životu na nečisto, kde si dieťa môže natrénovať veľa zručností, ktoré bude využívať neskôr v živote. V rozhovore vysvetľuje aj to, prečo by sa deti do 13 rokov nemali špecializovať len na jeden šport, koľko tréningov je tak akurát, aké následky na fyzické aj psychické zdravie môže mať pretrénovanosť, prečo veľa detí v puberte končí so športom, ako tomu predísť, ako naučiť deti zvládať prehry a prečo vulgarizmy na detské športoviská za žiadnych okolností nepatria.

Spotify  


podcast 23

#23 Nika Macinská: Ako dať deťom to, čo naozaj potrebujú.

Nika Macinská je mama 8 detí, ktorú život naučil, že človek môže byť šťastný aj nešťastný zároveň. Len počas jedného pandemického májového mesiaca vydala prvú dcéru, bez možnosti byť súčasťou jej veľkého dňa, stratila takmer dospelého syna a po 22 rokoch manželstva prišiel jeho koniec. Doteraz si toho prežila toľko, že o tom môže písať knihy. Čo aj robí. V otvorenom rozhovore nám priblížila svoj pestrý životný príbeh, poradila, ktorá výchovná metóda je tá najúčinnejšia, prezradila či sa dá ľúbiť všetky deti rovnako, ako prežiť ich pubertu a zabezpečiť, aby mali dobré súrodenecké vzťahy. V podcaste nám predstavila aj „starostlivé pondelky“, ktoré by sme mali zaradiť do svojho diára, aby sme nevyhoreli, ako matky či partnerky.

Spotify  


podcast 22

#22 Jana Šimkovičová: Ako sa z vyhorenej marketingovej manažérky stala zapálená trénerka Powerjogy.

Koľkokrát ste mali pocit, že nerobíte to, čo skutočne chcete, že plníte viac predstavy a očakávania iných, ako tie svoje? Niekto v tejto nespokojnosti a nenaplnenosti (či už zo strachu, pohodlnosti, alebo nedostatku sebavedomia a sebalásky) prežije celý život, iní tak žijú, našťastie, len do momentu, kým nevyhoria. Tak, ako úspešná trénerka Powerjogy a kreatívna riaditeľka cvičte.sk Janka Šimkovičová, ktorá už pred tridsiatkou „stratila chuť do života“, a to len preto, lebo v sebe roky potláčala svoje skutočné ja. Vypočujte si inšpiratívny rozhovor o tom, ako našla odvahu zmeniť svoj život, ako naučila deti jesť zdravo, čo stačí urobiť pre to, aby sme sa vyhli priberaniu v dôsledku pracovnej vyťaženosti a ako nájsť harmóniu v živote a okamžité upokojenie v stresovej situácii.

Spotify 


podcast 21

#21 Michaela Galková: Jediné, čo skutočne podporuje laktáciu je opakované, časté a efektívne dojčenie.  

Tvorbu mlieka ovplyvňuje samotný pôrod, frekvencia dojčenia, ale aj zdravotný stav dieťatka a matky a v nie poslednom rade aj psychika ženy. S profesionálnou laktačnou konzultantkou Michaelou Galkovou sme sa rozprávali o jedinečnosti a nenahraditeľnosti kolostra, o tom, ako predísť zápalu bradaviek a prsníkov, v ktorej časti dňa by sa žena mala venovať dojčeniu intenzívnejšie, aby sa tak stimulovala tvorba mlieka na ďalší deň. Rozprávali sme sa aj o vplyve psychiky, stravy, byliniek či detského cumľa na laktáciu, ale témou boli i signály, podľa ktorých mamička zistí, či má alebo nemá dostatok mlieka.

Spotify 


podcast 18

#20 Zuzana Guzmická: Lieky na spanie by mali byť posledným riešením nespavosti. 

Počas pandémie sa zdvojnásobil počet ľudí užívajúcich lieky na nespavosť. Najviac dotknutou vekovou kategóriou sú tínedžeri. Čo všetko vplýva na spánok detí, mladých ľudí, dospelých a seniorov? Prečo sa vekom zhoršuje kvalita spánku? Koľko nočných budení bábätiek je ešte stále v poriadku, ako má vyzerať spánková hygiena mladých a denný režim ekonomicky aktívnych ľudí, aby nemali problém zaspať? Vypočujte si podcast so spánkovou poradkyňou Zuzanou Guzmickou a jej tipy na „vyliečenie“ sa z nespavosti a na skvalitnenie spánku.

Spotify 


podcast 18

#19 Zuzana Juráneková: Ako zvládnuť strach z vojny a ako sa o nej rozprávať s deťmi?

Strach nie je vrodená, ale naučená emócia a 92 % našich strachov je úplne zbytočných – vo väčšine prípadov sa bojíme niečoho, čo nikdy nenastane a  objektívne nás nijako neohrozuje. Ale ako zvládnuť strach z vojny? Ako eliminovať túto emóciu, ktorá nás oslabuje, spôsobuje ťažobu, až úzkosť? Ako sa o vojne rozprávať s deťmi, aby nežili v obavách a čo najlepšie môžeme v aktuálnej situácii urobiť pre seba a svoje okolie? Aj o tom sme sa rozprávali so Zuzanou Juránekovou, poradkyňou občianskeho združenia IPečko, ktorá na našej východnej hranici už niekoľko dní poskytuje krízovú intervenciu ľuďom utekajúcim pred vojnou.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 18

#18 Miloš Jeseňák: Očkovať, alebo neočkovať deti proti Covid-19?

Je vakcína proti Covid-19 pre deti bezpečná? Prečo nie je vhodné podávať po očkovaní preventívne analgetiká a prečo po vakcinácii nepodceňovať kľudový režim v trvaní aspoň 5 až 7 dní? Môže očkovanie spustiť autoimunitné ochorenie, znížiť plodnosť či narušiť menštruačný cyklus? S uznávaným imunológom Milošom Jeseňákom sme sa v podcaste rozprávali aj o postcovidovom syndróme, ktorý pre vekovú skupinu 5 až 11-ročných môže byť väčšou hrozbou, ako samotný Covid-19.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 17

#17 Ján Mačkin: Darovaním krvi zachránite nielen iných, ale aj seba

Vypočujte si príbeh človeka, ktorý už 40 rokov zachraňuje ľudské životy. MUDr. Ján Mačkin, primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny NsP v Brezne je okrem iného aj dobrovoľným záchranárom v Horskej službe a predsedom Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Banskej Bystrici, kde vyučuje prvú pomoc a vychováva k darcovstvu krvi. Priviedla ho k tomu osobná skúsenosť, keď na dovolenke bojoval o život vlastnej manželky a o pár rokov neskôr aj o svoj vlastný život. Ten mu zachránili práve anonymní darcovia krvi. Porozprával nám o najťažších príbehoch zo svojej lekárskej praxe, ale aj o najväčšom benefite darovania krvi: „...zachránite tak nielen iných, ale aj seba.“

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 16

#16 Veronika Hanáková: Prečo priberáme? Lebo málo jeme.

Ani z klobásy nepriberiete, ak si ju dáte bez výčitiek – áno, až do takej miery ovplyvňujú naše emócie to, ako vyzeráme. Našu snahu schudnúť marí aj to, že málo jeme, čím si spomaľujeme metabolizmus, dôsledkom čoho sa výsledok diéty buď nedostaví, ale sa prejaví v podobe priberania na váhe. Prečo nie je vhodné dať si večer, po tréningu, pohár vína? Ktoré potraviny sú zabijakom nášho snaženia schudnúť a akej večeri sa vyhnúť, aby sme ráno nemali kruhy pod očami? Je to pravda, že sa rodíme s predispozíciou byť tuční? A čo má väčšiu váhu pri redukcii hmotnosti – pohyb alebo strava? Aj o tom sme sa rozprávali s chemickou inžinierkou, výživovou špecialistkou a osobnou trénerkou Veronikou Hanákovou.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 15

#15 Richard Strapko: Čaro Vianoc netvoria darčeky, pesničky ani svetielka, ale moment, keď je celá rodina spolu.

Kde nie je skúsenosť, tam pokoru nehľadaj – týmito slovami hodnotí aktuálnu pandemickú situáciu generálny riaditeľ VšZP, Richard Strapko. Porozprával nielen o skúsenostiach, svojich minuloročných covidových Vianociach, o tom, čo pre neho znamenajú tieto sviatky, ale prezradil aj to, v ktorej vianočnej rozprávke ho môžeme vidieť každý rok na televíznych obrazovkách. Vypočujte si špeciálny vianočný podcast, v ktorom riaditeľa najväčšej zdravotnej poisťovne spoznáte ako hlavu rodiny, ktorá nedá dopustiť na vianočné zvyky.

Spotify 


podcast 14

#14 Viktor Vincze: Šťastie páru sa neodvíja od množstva spermií

Moderátor Viktor Vincze pred 4 rokmi verejne priznal, že problém je v ňom - to, že s manželkou Adelou nemôžu mať deti je dôsledok jeho neplodnosti. Odvtedy neustále vyzýva mužov, aby dbali o svoje zdravie, nepodceňovali prevenciu a skontrolovali si svoju plodnosť skôr, ako sa dostanú do životnej etapy, v ktorej si budú chcieť založiť rodinu. Ako prijal túto skutočnosť, ako to ovplyvnilo jeho vzťah, prečo s manželkou neuvažujú o umelom oplodnení a čo by poradil párom v rovnakej situácii, ktorý sa s ňou stále nedokážu vyrovnať? Dozviete sa v ďalšej časti Všeobecne o zdraví..

Spotify 


podcast 13

#13 Lucia Kraľovičová: Smútok je liečivý, len si ho treba prežiť, nie potláčať

Smútok je proces, kľukatá cesta, ktorá sa začína akceptáciou straty blízkeho človeka. Ktoré rituály nám pomôžu úspešnej ju prejsť? Ako dlho trvá smútenie? Kedy prichádza úľava? Ako sa s deťmi rozprávať o smrti blízkeho človeka a je vhodné, aby chodili na pohreby? Kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc a utíšiť smútok liekmi? Tento podcast o smútku určite nie je smutný. Práve naopak. Veríme, že bude liečivý rovnako, ako samotný pocit smútenia, ktorý si treba prežiť, nie potláčať. Našim hosťom bola smútková terapeutka Lucia Kraľovičová.

Spotify 


podcast 12

#12 Erika Mokrý: Rakovina prsníka mi viac dala, ako vzala

Erika Mokrý sa pred štyrmi rokmi, na svoje 28. narodeniny dozvedela, že má rakovinu prsníka. Dnes má na hrudi už len jeden prsník, ale má aj jedného skvelého manžela, zázračné dieťa a vlastné OZ Tak trochu inak. A práve vďaka tomu, že sa aj na svoju chorobu pozerala tak trochu inak je dnes zdravá a vďačná za to, že jej onkologické ochorenie vstúpilo do života. Vypočujte si príbeh Slovenky žijúcej na juhu Francúzska, ktorý je nielen apelom na dôležitosť preventívnych prehliadok, ale aj návodom na pozitívne vnímanie všetkého, čo nám život prináša.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 11

#11 Barbara Ukropcová: Pohyb je liek – znižuje aj riziko vzniku niektorých druhov rakoviny

Pohyb je liek! Má vplyv nielen na fyzickú zdatnosť ale aj na metabolizmus, pamäť, duševné zdravie, výrazne zlepšuje zdravotný stav cukrovkárov aj onkologických pacientov a je kľúčový pre zdravý vývoj detí a má vplyv dokonca aj na ich prospech v škole. Pri včasných štádiách diabetu 2. typu dokážeme pravidelným pohybom obnoviť metabolickú rovnováhu tak, že sa glykémia vráti k norme a niektorí lekári už dávajú svojim onkopacientom cvičenie na predpis, ako súčasť chemoterapie. Koľko pohybu je tak tak akurát, stačia skutočne len prechádzky, ktorý druh pohybu je ten najefektívnejší? Aj o tom sme sa rozprávali s vedkyňou Barbarou Ukropcovou.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 10

#10 Pavol Veselý: Oči sú zrkadlom nášho zdravia

Vzhľadom k rapídnemu nárastu krátkozrakosti v posledných rokoch dnes hovoríme o epidémii tejto chyby oka. A môžeme si za to sami. Kvalitu zraku ovplyvňuje nielen genetika, ale aj náš životný štýl, najmä množstvo pohybu v našom živote. Ak by sme chodili na pravidelné preventívne prehliadky k očnému, dokázali by sme predísť aj mnohým iným ochoreniam, ktoré práve oči odhalia skôr, ako pocítime ich prvé príznaky. Je laserová operácia pre každého, zhoršuje tehotenstvo zrak a kedy treba ísť s dieťaťom k oftalmológovi? Aj o tom sme sa rozprávali s očným chirurgom Pavlom Veselým vo Všeobecne o zdraví.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 9

#9 Anetta Vaculíková: Chyby a mýty v stravovaní Slovákov

Sme to, čo jeme a aj preto u nás narastajú počty obéznych ľudí, ľudí s poruchami príjmu potravy a s depresiami. Áno, spúšťačom týchto zdravotných ťažkostí môže byť aj jedlo. Pre väčšinu z nás býva nutnou potrebou, jeme preto, aby sme sa zasýtili - rýchlo, chaoticky, nepremyslene. Čo si máme predstaviť pod pojmom zdravá strava? Aké sú najväčšie chyby v stravovaní Slovákov a z ktorých národov by sme si v tomto smere mali vziať príklad? Sú bio a superpotraviny naozaj super, alebo je to iba mýtus? Čo nepatrí do detského jedálnička a ako naučiť deti jesť ovocie a zeleninu? Aj o tom sme sa rozprávali v ďalšej časti podcastu Všeobecne o zdraví s foodblogerkou, autorkou kníh o zdravej strave, lektorke v oblasti stravovania a výživy Anettou Vaculíkovou.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 8

#8 Psychiater Okruhlica: Dnes sa viac toleruje pitie ako abstinencia

Ako zistím, že pitie už nemám pod kontrolou? Je pohár vína každý večer len neškodný zvyk alebo závislosť? Aký vplyv na naše deti má to, keď popíjame v ich spoločnosti? S psychiatrom Ľubomírom Okruhlicom sme sa rozprávali aj o tom, prečo je dnes viac tolerované pitie ako abstinencia, aký je najčastejší dôvod vzniku závislostí a najúčinnejšia motivácia vyliečiť sa z nich.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 7

#7 Psychologička Lenka Uherová: Človek je jediný tvor, ktorý nepočúva svoje telo, keď si pýta oddych

Prečo práve počas dní oddychu dochádza tak často ku kolapsom z vyčerpania, prepuknutiu choroby a dokonca aj k náhlym úmrtiam? Vo Všeobecne o zdraví sme sa rozprávali s psychologičkou Lenkou Uherovou aj o tom, prečo dva týždne dovolenky v lete nestačia, ako vyzerá efektívny oddych a bezbolestný návrat z dovolenky späť do práce.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 6

#6 Opaľovanie, fajčenie a stres – najsilnejšie faktory urýchľujúce starnutie pokožky

Opaľovanie, fajčenie a stres patria medzi najsilnejšie faktory urýchľujúce starnutie pokožky. Sú krémy proti vráskam skutočne účinné? Prečo sa Ázijčanky a Arabky snažia podobať Európankám, starnú oveľa neskôr a nemajú celulitídu? Aj o tom sme sa rozprávali s dermatovenerologičkou MUDr. Michaelou Dubčekovou.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 5

#5 Bulímia nie je prejavom túžby po štíhlosti, ale po láske a uznaní

Herečka Vlastina Svátková v otvorenom rozhovore o bulímii, ktorá ju ničila 8 rokov. Čo jej pomohlo vyliečiť sa, prečo poruchou príjmu potravy trpia najmä ľudia vo veku 13-18 rokov a pomoc psychológa potrebujú už 7-8 ročné dievčatá? V ďalšom diele podcastu Všeobecne o zdraví sme hovorili aj o tom, ako obrovský tlak rodičov, trénerov, učiteľov, celej spoločnosti na výkon, výsledky, aj na výzor vyvoláva u detí strach z toho, že nebudú milované a prijaté, ak nenaplnia predstavy týchto autorít. A práve to býva častým spúšťačom bulímie.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 4

#4 Chémia vo vzťahoch: „Partner vám musí voňať.“

Podľa čoho by sme si mali vyberať partnera na celý život? Ako sa mení hladina hormónov keď sme zaľúbení? Prečo sa nám v stave zamilovanosti zväčšia zreničky, potia dlane a nemáme potrebu spať? A prečo je pre nás nebezpečné zotrvávať dlho v tejto fáze? Ako naše správanie vtedy ovplyvňuje testosterón a čo sú to tie motýle v bruchu? O chémii vo vzťahoch sme sa rozprávali s biologičkou a genetičkou Jaroslavovu Babkovou.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 3

#3 Stres – silný hráč pri vzniku rakoviny

Čo všetko vplýva na to, že sa z normálnej bunky stane bunka nádorová? Akú úlohu v tomto procese zohráva stres, superpotraviny, biopotraviny, viera a jóga? Prečo na rakovinu ochorejú aj aktívni a zdravo sa stravujúci ľudia a prečo sa nikdy nedočkáme univerzálneho lieku na túto chorobu? Vo Všeobecne o zdraví nám aj na tieto otázky odpovedal Miroslav Chovanec, vedecký riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie SAV.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 2

#2 Juraj Hipš: Najhoršie je, keď dieťa učí vyhorený učiteľ

Je možné, aby deti chodili do školy s radosťou? Prečo mnohých učiteľov škola vyčerpáva a neprináša naplnenie? Juraj Hipš, odborník v oblasti vzdelávania, pedagóg a spoluzakladateľ ocenenia Učiteľ roka, nám porozprával o vyučovaní počas pandémie, o výnimočných, ale aj menej zdatných učiteľoch a o tom, na čo si dať pozor pri návrate detí do škôl po dlhých mesiacoch on-line vyučovania. Vypočujte si podcast Všeobecne o zdraví o náročnosti učiteľského povolania na duševné zdravie.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.


podcast 1

#1 Adela Vinczeová: Som šťastný človek, len občas na to zabúdam

Ako dosiahnuť šťastie? Je podmienené materiálnymi vecami alebo môžeme byť šťastní aj keď toho veľa nemáme? O vnútornom šťastí a ceste za spokojnosťou so svojím životom nám porozprávala známa moderátorka Adela Vinczeová. Vypočujte si prvú epizódu na tému Všeobecne o šťastí.

Spotify 

Prečítajte si podcast vo forme článku.

 

MENU:

Nachádzate sa tu: Úvod Pozitívne účinky od prvého počutia


Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.


PÄTIČKA:

Na zlepšenie našich služieb používame cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača. OK

 

Koniec stránky.