Logo - Všeobecná zdravotná poisťovňa Štvorcové logo - Všeobecná zdravotná poisťovňa

Prepoistiť sa

S nami budete mať zdravie vždy po ruke. Vyplňte prihlášku a všetko ostatné nechajte na nás.

Chcem sa prepoistiť

Odber noviniek

Novinky z oblasti zdravotného poistenia, informácie o zmenách zákonov, výhodách a zľavách pre poistencov, vyplňte, prosím, registračný formulár.

Neplodnosť je problém tak mužov, ako aj žien

V posledných rokoch sa ukazuje, že počať dieťa prirodzeným spôsobom je problematické pre čoraz viac párov. Pod príčiny neplodnosti sa môže podpísať nezdravý spôsob života, fajčenie, alkohol, málo pohybu, ale aj nadmerná záťaž a stres. Problém neplodnosti sa týka rovnako mužov ako aj žien. Podľa fertility koučky by ho páry nemali riešiť len mechanicky. V najnovšej časti podcastu Všeobecne o zdraví zdôrazňuje, že veľakrát je potrebné zamerať sa viac na psychiku.

Odhaduje sa, že na Slovensku je neplodných 15 % až 20 % párov. Za minulý rok eviduje najväčšia zdravotná poisťovňa 17 681 poistencov s diagnózou neplodnosť. Išlo o 12 471 žien a 5 210 mužov. Tento  problém sa najčastejšie vyskytuje u pacientov a pacientiek od 25 do 39 rokov. Cesta umelého oplodnenia býva pre páry až jedna z posledných možností. Pre poistencov je náročná po fyzickej, psychickej, ale aj po finančnej stránke.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci podpory zvyšovania pôrodnosti preto preplatila minulý rok 1 728 výkonov asistovanej reprodukcie 1 555 poistenkám. Z nich porodilo 326. „Celkové náklady súvisiace s umelým oplodnením nás vlani stáli 1 948 745 eur. Uvedomujeme si však, že liečba neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie pre poistencov nie je ľahká. Aj preto sme Peňaženku zdravia doplnili  o benefit až do výšky 450 eur na 4. cyklus asistovanej reprodukcie. Naši poistenci sa na nás môžu spoľahnúť aj v tomto náročnom období,“  spresňuje manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová.

Na základe verejného zdravotného poistenia sa uhrádzajú najviac tri cykly výkonov asistovanej reprodukcie ženám do dovŕšenia 39. roku veku života (t. j. do 38 rokov a 364 dní). V Peňaženke zdravia MAXI je možné uhradiť štvrtý cyklus nad rámec verejného zdravotného poistenia.

Poistenkyňa, ktorá má záujem absolvovať asistovanú reprodukciu už nemusí žiadať VšZP o schválenie tohto výkonu, zdravotná poisťovňa ho uhradí v súlade s platnou legislatívou. Súhlas VšZP vopred sa od 01.08.2017 nevyžaduje ani pri liekoch, ktoré sú súčasťou liečby IVF.

Téme neplodnosť sa venuje aj najnovšia časť podcastu Všeobecne o zdraví s psychologičkou a prvou koučkou plodnosti na Slovensku Marcelou Korčekovou. Po 15-ročom neúspešnom snažení otehotnieť dnes pomáha iným naplniť si túžbu po vlastnom dieťati. Vďaka špeciálnym technikám pomohla priviesť na svet už 95 detí. Pomáha nielen tým, ktorým sa nedarí otehotnieť, ale aj párom, ktoré sa pripravujú na umelé oplodnenie a koučuje i ženy, ktoré prišli o dieťa. Vypočujte si príbehy z jej praxe, ktoré potvrdzujú, že viera, pozitívne myslenie a trpezlivosť sú mocnejšie ako akýkoľvek zdravotný problém, ktorý je z medicínskeho hľadiska prekážkou plodnosti. Všeobecne o zdraví nájdete aj na Spotify, Apple Podcasts a na YouTube.

Najnovšie správy

Všetky správy