VšZP rozširuje zdravotnú starostlivosť u všeobecných lekárov
19.03.2024
Všeobecná zdravotná poisťovňa a Aliancia všeobecných lekárov Slovenska (AVLS) budú pokračovať v zmluvnom vzťahu aj v najbližšom období. Zmluvy platné do konca februára sa tak predĺžili o ďalšie tri mesiace. Nové zmluvy sa zároveň rozšírili o ďalšie zdravotné výkony. Poistenci VšZP tak budú mať prístup k najnovšej diagnostike vybraných akútnych stavov priamo v ambulanciách zazmluvnených všeobecných lekárov.
Všeobecní lekári budú môcť po novom rozšíriť zdravotnú starostlivosť o pacientov o viaceré nové výkony, ktoré im bude poisťovňa v súlade s dohodnutými podmienkami uhrádzať. Lekárom bude uhrádzané POCT vyšetrenie, ktoré umožňuje rýchlejšiu diagnostiku, a teda aj rýchlejšie nasadenie liečby. „Ide o vyšetrenia, ktoré sa vykonávajú vyšetrením vzorky krvi a súvisia so život ohrozujúcimi stavmi, ktoré potrebuje všeobecný lekár bez zbytočného odkladu diagnostikovať,“ približuje Monika Palušková, prezidentka AVLS. „Môžeme tak priamo v ambulancii všeobecného lekára stanoviť základné enzýmy, ktoré súvisia s akútnym infarktom srdca, srdcovým zlyhávaním alebo embolizáciou,“ spresňuje lekárka. Rýchla a správna diagnóza priamo v ambulancii všeobecného lekára tak pacientovi s takýmito závažnými diagnózami urýchli cestu na špecializované vyšetrenie.
Čas pacienta ušetrí aj zazmluvnené vyšetrenie POCUS, ktoré budú môcť vykonávať odborne vyškolení všeobecní lekári. Ide o vyšetrenie malým prenosným ultrazvukom, ktorý je určený na rýchlu diagnostiku. Vďaka nemu je možné rýchlo a neinvazívne stanoviť závažné akútne chorobné stavy, ako napríklad trombus v dolnej končatine alebo monitorovať zmeny zdravotného stavu u chronických pacientov. „Ide o ďalšiu významnú kompetenciu všeobecných lekárov, pretože v ambulanciách v západnej Európe má pacient k tomuto vyšetreniu už štandardne prístup. Je skvelé, že pacient nebude už musieť zbytočne cestovať a zároveň sa odbremenia ambulancie špecialistov,“ vysvetľuje M. Palušková. Nejde o „veľké“ sonografické vyšetrenie, ale rýchlu diferenciálnu diagnózu stavov, ktoré by pacienta mohli ohroziť na živote.
Zdravotná poisťovňa sa zároveň zaviazala, že si splní záväzky ešte z roku 2023 a doplatí všeobecným lekárom pre dospelých formou jednorazovej náhrady zvýšené náklady.
V snahe predísť napätej situácii či neistote poskytovateľov aj pacientov dospela VšZP spolu s AVLS tak k spoločnej dohode a kompromisu. „Oceňujem konštruktívny prístup pani prezidentky Paluškovej k preberaným témam bez zbytočných mediálnych tlakov, tiež snahu o zlepšovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov a jej pochopenie finančných možností VšZP, ktoré sú dané vyhláškou MZ SR,“ zhodnotil podpredseda predstavenstva VšZP Matej Fekete.
VšZP je zároveň pripravená otvoriť nové kolo rokovaní o zmluvných podmienkach s AVLS po vydaní platnej programovej prerozdeľovacej vyhlášky.
Najnovšie správy
-
Každý druhý poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne mal za posledné tri roky predpísané antibiotiká
28.04.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zverejnila alarmujúce dáta o nadmernom užívaní antibiotík na Slovensku. Z analýzy údajov najväčšej zdravotnej poisťovne vyplýva, že v roku 2024 malo predpísané antibiotiká až 40 % všetkých poistencov.
Všeobecná zdravotná poisťovňa motivuje k očkovaniu proti rakovinovému vírusu, poistenci môžu ušetriť takmer sto eur
25.04.2025
Ľudský papilomavírus (HPV) je vysoko nákazlivý vírus, s ktorým sa počas života stretne väčšina populácie. Existuje viacero typov HPV. Niektoré sa môžu prejaviť genitálnymi bradavicami, iné zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Na prenos vírusu stačí kontakt slizníc, preto sa ním môžu nakaziť aj sexuálne neaktívni ľudia. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie v pubertálnom veku, avšak význam očkovania neklesá ani v dospelosti.