Slovensko už dva roky žije pandémiou
Ochorenie COVID-19 a jeho následky si vyžiadali miliónové náklady na liečbu
Pred dvoma rokmi, 6. marca 2020, bol na Slovensku diagnostikovaný prvý pacient pozitívny na ochorenie COVID-19. Doterajšie náklady vynaložené najväčšou zdravotnou poisťovňou na Slovensku na liečbu ochorenia a jeho následkov sa pohybujú v miliónoch eur.
Náklady vrátane testovania, očkovania, ale aj liečby pacientov s ochorením COVID-19 či postcovidovým syndrómom presiahli v roku 2020 58,5 milióna eur. V roku 2021 predstavovali takmer trojnásobok – vyše 187 miliónov eur. Za hospitalizácie pacientov s ochorením COVID–19 v roku 2020 Všeobecná zdravotná poisťovňa uhradila 28,8 milióna eur. V roku 2021 to bolo približne 72,5 milióna eur.
V uplynulých dvoch rokoch VšZP zaznamenala zvýšený počet pacientov v nemocniciach, ktorých liečba si vyžiadala intenzívnu starostlivosť. „V roku 2020 sme zaevidovali 6 245 hospitalizácií v súvislosti s ochorením COVID-19 bez intenzívnej starostlivosti a 407 hospitalizácií, kde bola použitá umelá pľúcna ventilácia (UPV) alebo liečba vysoko-prietokovým kyslíkom. Vlani to bolo už 27 118 bez intenzívnej starostlivosti a až 2 676 hospitalizácii, ktoré si ju vyžiadali. Aj napriek zložitej pandemickej situácií sme pre našich poistencov za každých okolností stabilným partnerom, ktorý zabezpečuje kvalitnú zdravotnú starostlivosť vtedy, keď ide skutočne o život,“ priblížila manažérka komunikačného oddelenia VšZP Eva Peterová.
Náklady na očkovanie pri dvojdávkovej vakcíne proti koronavírusu sú pritom 100 až 500 násobne nižšie, aké musí najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku vynakladať na liečbu. „Výkon očkovania nás pri dvojdávkovej vakcíne stojí od 15 do 20 eur na jedného poistenca. Pre porovnanie, za liečbu jedného poistenca zaplatíme v priemere približne 2 000 eur, pričom priemerná cena hospitalizácie poistenca s potvrdeným COVID-19, kde bola použitá aj umelá pľúcna ventilácia, prevyšuje 11-tisíc eur,“ spresnila Eva Peterová. Ušetrené financie by mohla VšZP efektívnejšie investovať do modernej a inovatívnej liečby, ktorá je taktiež mimoriadna nákladná.
Problémy po prekonaní ochorenia COVID-19 sa často u mnohých pacientov neskončia, naopak, trvajú aj nasledujúce týždne. Približne u 10 % nakazených ľudí sa niekoľko týždňov po prekonaní infekcie objavuje postcovidový syndróm alebo chronický covid. S ním častejšie musia bojovať ženy ako muži a postihuje najmä ľudí vo veku 50 - 60 rokov. Nevyhýba sa však ani ostatným vekovým skupinám.
Medzi príznaky chronického covidu patrí najmä dýchavičnosť, celková únava a vyčerpanosť, kardiorespiračné ťažkosti, ale tiež úzkosť a depresie. Vlani VšZP eviduje takmer 75-tisíc poistencov, ktorým lekári diagnostikovali chronický covid. Za ich liečbu poisťovňa uhradila viac ako 2,3 milióna eur. Zmierniť alebo odstrániť následky ochorenia COVID-19 dokáže včasná postcovidová rehabilitácia. VšZP preto zazmluvnila nemocnice, liečebne a 27 kúpeľných zariadení na Slovensku, kde hradí rehabilitáciu zameranú na liečbu postcovidového syndrómu.
Podmienkou pre prijatie pacienta do kúpeľov je prekonanie ochorenia COVID-19, ktoré si vyžiadalo pobyt v nemocnici a napriek liečbe zdravotné ťažkosti pretrvávajú. Nárok na kúpeľnú starostlivosť majú aj pacienti, ktorí sa liečili ambulantne, výnimkou sú tí, ktorí ochorenie prekonali bez symptómov. Návrh na kúpeľnú starostlivosť vystaví odborný lekár alebo všeobecný lekár na základe odporúčania odborného lekára.
V roku 2020 bolo celkovo v kúpeľných zariadeniach odliečených viac ako 34-tisíc poistencov VšZP a vlani niečo cez 31-tisíc poistencov. Vyše 6 % z nich (2 056 pacientov) sa liečilo na postcovidový syndróm a za ich pobyt v kúpeľoch či za rehabilitácie VšZP vynaložila takmer 2 milióny eur.
Podľa údajov Ministerstva zdravotníctva SR viac ako 70 % hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 nie je proti koronavírusu zaočkovaných vôbec alebo len jednou dávkou vakcíny. Štátna poisťovňa preto opakovane vyzýva svojich nezaočkovaných poistencov k vakcinácii.
Poistencom, ktorí majú očkovanie za sebou, uľahčí život aj mobilná aplikácia, v ktorej sa potvrdenie po každej dávke vakcíny objaví ihneď, ako VšZP dostane túto informáciu od Národného centra zdravotníckych informácií. Dôležitý dokument v mobilnej aplikácii pribudne klientom do jedného či dvoch dní. V mobilnej aplikácií nájdu poistenci okrem množstva zliav a benefitov aj elektronický preukaz poistenca.
Najnovšie správy
-
VšZP pokračuje vo zvyšovaní efektivity zmluvných vzťahov, zavádza dočasné opatrenia v sektore jednodňovej zdravotnej starostlivosti
03.10.2024
Efektívnejšie vynakladanie prostriedkov z verejného zdravotného poistenia s maximálnym prínosom pre pacienta. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pristúpila k opatreniam, ktoré prinesú hospodárnejšie nakladanie s verejnými zdrojmi a chránia poistencov pred zbytočným finančným zaťažením.
Všeobecná zdravotná poisťovňa odmieta skreslené tvrdenia politikov a zdôrazňuje opatrenia na efektívnejšie využívanie zdrojov
02.10.2024
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) považuje za zásadné, aby verejné vyhlásenia, najmä zo strany politických predstaviteľov, boli podložené faktami a odbornými analýzami.