Logo - Všeobecná zdravotná poisťovňa Štvorcové logo - Všeobecná zdravotná poisťovňa

Prepoistiť sa

S nami budete mať zdravie vždy po ruke. Vyplňte prihlášku a všetko ostatné nechajte na nás.

Chcem sa prepoistiť

Odber noviniek

Novinky z oblasti zdravotného poistenia, informácie o zmenách zákonov, výhodách a zľavách pre poistencov, vyplňte, prosím, registračný formulár.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine sme ošetrili stovky utečencov

10.06.2022

Najčastejšími problémami, pre ktoré utečenci z Ukrajiny od začiatku konfliktu vyhľadali lekársku starostlivosť na Slovensku boli choroby obehovej sústavy, išlo o 790 pacientov. Druhým najčastejším dôvodom boli nádory, pre ktoré sa na lekára obrátilo 259 pacientov.

Celkom 763 ľudí potrebovalo lekára z dôvodu poranení, otravy či iných následkov vonkajších príčin. Nasledovali infekčné a parazitové choroby. Týkalo sa to 424 pacientov. Piatou najčastejšou príčinou návštevy lekára bolo tehotenstvo, pôrod a šestonedelie. Išlo o 205 pacientiek.

Pokiaľ ide o konkrétne diagnózy a ich finančnú náročnosť, naviac peňazí (takmer 69-tisíc eur) si vyžiadala liečba akútneho infarktu myokardu, ktorý postihol 20 pacientov. Nasledovalo chronické zlyhanie obličiek (viac ako 60-tisíc eur), ktoré sa týkalo 126 pacientov. Viac ako 51-tisíc eur išlo na liečbu vírusových a iných špecifikovaných črevných infekcii u 71 pacientov. Na zhubný nádor prsníka u 67 pacientov smerovalo  viac ako 47-tisíc eur. Pôrod 63 pacientiek stál viac ako 40-tisíc eur. Lekári, ktorí utečencom z Ukrajiny poskytujú akúkoľvek formu zdravotnej starostlivosti, tieto výkony vykazujú VšZP, ktorá im ich plne hradí. Náklady sú poisťovni následne refundované štátom.

Všetky informácie o rozsahu poskytovania zdravotnej starostlivosti utečenom nájdete na stránke VšZP v sekcii Ukrajina.

Najnovšie správy

 • VšZP a Slovenský olympijský a športový výbor spojili sily na podporu prevencie a športu

  18.07.2024

  Spolupráca pri organizovaní športových podujatí, podpora mladých talentov, workshopy a semináre pre športovcov i verejnosť, ale aj vzájomná výmena dát a kooperácia v oblasti výskumu. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) podpísali memorandum o spolupráci. Cieľom je užšia spolupráca v oblasti podpory prevencie a zdravého životného štýlu a tiež pri rozvoji slovenského športu.

  Čítajte viac

 • Riziko úrazu u detí počas letných mesiacov rastie

  15.07.2024

  Prázdniny, pekné počasie či experimentovanie sa pravidelne podpisujú pod každoročný vzrastajúci trend úrazovosti u detí počas leta. Ten eviduje aj Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, ktoré vysiela záchranárov k deťom tradične viac ako v iných mesiacoch v roku. Od júna do septembra 2023 uskutočnili záchranári 8 172 výjazdov k detským pacientom s rôznymi zdravotnými ťažkosťami.

  Čítajte viac

Všetky správy