Nezabudli ste na očkovanie? Dokonalý prehľad o termínoch očkovania zabezpečí mobilná aplikácia VšZP
Očkovanie predstavuje jednu z najúčinnejších foriem prevencie chorôb ako je záškrt, tetanus či mumps. Vakcína je u detí aj dospelých najúčinnejšia, ak sa podá v odporúčanom veku. Aby ste na očkovanie nezabudli a absolvovali ho včas, prináša VšZP ako jediná zdravotná poisťovňa, prehľadný očkovací kalendár, ktorý je súčasťou mobilnej aplikácie. Nájdete v ňom nielen prehľad povinných očkovaní, ale aj tých nepovinných či cestovateľských.
Očkovací kalendár vznikol na základe informácií, ktoré zverejňuje Úrad verejného zdravotníctva SR, Štátny ústav pre kontrolu liečiv a Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť na svojich webových stránkach. Novú funkciu nájdu klienti v mobilnej aplikácii VšZP v sekcii Moje zdravie. Očkovací kalendár je prehľadný a rozdelený na tri časti. V prvej nájde klient zoznam povinných očkovaní, ako pre dospelých, tak aj svojich detí. Tie sa zobrazia na základe vykázaných záznamov poistenca lekárom. „Súčasťou prvej časti je nielen prehľad o tom, či poistenec alebo jeho dieťa povinné očkovanie absolvoval alebo nie, ale aj názov ochorenia, popis očkovania, informáciu v akom veku sa vakcinácia vykonáva, názov vakcíny či jej kód,“ vymenúva manažérka komunikácie Eva Peterová.
V druhej časti nájde klient informácie o nepovinných očkovaniach, a to podľa typu očkovaní – zvýšené riziko nákazy, profesionálne riziko nákazy a cestovateľské očkovanie. Klient si v tejto časti môže sám označiť tie očkovania, ktoré má absolvované, ak nie sú vykázané. Tretia časť očkovacieho kalendára zas ponúka sumár všetkých očkovaní. Tie sa zobrazia na základe vykázaného výkonu lekára alebo sa tu zobrazia aj tie, ktoré klient označil ako absolvované z nepovinných.
Očkovania sa zobrazia poistencom, ktorí sú dlhodobými klientmi, a to už od roku 2010. „Veľkým prínosom očkovacieho kalendára je to, že poistenec bude o termínoch povinných očkovaní informovaný približne 30 dní pred blížiacim sa dátumom PUSH správou v mobilnej aplikácii, informáciou v schránke správ v aplikácii aj mailovou notifikáciou,“ zdôrazňuje E. Peterová. Na aktivovanie novej funkcie postačuje, aby si klient aktualizoval mobilnú aplikáciu VšZP.
Mobilnú aplikáciu VšZP v súčasnosti využíva už viac ako 1 milión ľudí. Stiahnete si ju jednoducho v AppStore, Google Play alebo Huawei AppGallery.
VšZP prepláca nepovinné očkovania, vrátane cestovateľských
Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci svojich benefitov v Peňaženke zdravia prispieva poistencom aj na nepovinné očkovania, až do výšky 50 % z ceny vakcíny. Ide napríklad o očkovania proti hepatitíde typu AB, meningokokom alebo kliešťovej encefalitíde, ale aj cestovateľské očkovanie (žltá zimnica, japonská encefalitída, brušný týfus, cholera) maximálne do 30 eur.
Najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku zahrnula medzi svoje benefity v Peňaženke zdravia aj očkovanie proti HPV infekcii nad rámec zákona, teda pre deti staršie ako 12 rokov. Naďalej preplatí do 50 % z ceny každej vakcíny aj deťom od 13 do 18 rokov (presnejšie do veku 17 rokov a 364 dní). Poistenci môžu požiadať o príspevok na tento doplatok v rámci benefitu na prevenciu a očkovanie v Peňaženke zdravia MINI aj MAXI, a to do výšky 31,45 eur na jednu dávku vakcíny. Žiadosť môžu poslať hneď po podaní prvej dávky.
Najnovšie správy
-
Zubný kaz trápi častejšie ženy. Z Peňaženky zdravia je možné čerpať až 120 eur aj na výkony u stomatológa.
21.09.2023
Nedostatočná ústna hygiena, zlé stravovacie návyky, ale aj fajčenie či pitie alkoholu sa podpisujú pod vznik zubného kazu. Predchádzať sa mu dá dodržiavaním správnych hygienických návykov a pravidelnými preventívnymi prehliadkami u zubára.
VšZP zaznamenala až dvojnásobný nárast preventívnych prehliadok. Prispela k tomu kampaň, aj benefity.
18.09.2023
Výhovoriek, prečo neísť na preventívnu prehliadku existuje veľa. Stále však platí, že chorobe je lepšie predchádzať, ako ju liečiť. Spoločnosti to úspešne pripomenula aj jarná osvetová kampaň VšZP – Preventívka bez výhovoriek. Výsledkom snahy poisťovne je nárast počtu návštev preventívnych prehliadok v priemere o takmer 7 000 každý mesiac oproti rovnakému obdobiu pred vypuknutím pandémie.