Chcete zamestnať ľudí z Ukrajiny so štatútom dočasného útočiska?
Utečenci z Ukrajiny, ktorí získali štatút dočasného útočiska, majú možnosť zamestnať sa na Slovensku ako ktorýkoľvek cudzinec pochádzajúci z tretej krajiny.
V prípade, že majú dohodnutý príjem aspoň vo výške minimálnej mesačnej mzdy, vstúpia do systému verejného zdravotného poistenia na základe podania prihlášky poistenca. K prihláške poistenca je potrebné priložiť aj pracovnú zmluvu, informačnú kartu a doklad o dočasnom útočisku. V prípade, že takýto cudzinci nemajú pridelené rodné číslo, nie je potrebné ho na prihláške uvádzať. Na vystavenom preukaze poistenca budú mať uvedené identifikačné číslo nahradzujúce rodné číslo.
Zamestnávateľ môže zamestnať občana Ukrajiny, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko a vydaný doklad o tolerovanom pobyte na území Slovenskej republiky s označením „ODÍDENEC„, formou pracovného pomeru, teda na pracovnú zmluvu alebo formou dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Zamestnávateľ si plní oznamovacie povinnosti za svojich zamestnancov elektronicky do 8 pracovných dní, a to prostredníctvom ePobočky (podaním dávky 601) alebo na elektronickom nosiči.
Zamestnávateľ má v zmysle zákona povinnosť na predpísanom formulári informačnej karty poskytnúť príslušnému úradu práce, podľa miesta výkonu práce, údaje o zamestnaní, najneskôr do siedmich pracovných dní odo dňa nástupu do zamestnania a najneskôr do siedmich pracovných dní odo dňa skončenia zamestnania. Informačná karta a užitočné informácie pre občanov Ukrajiny ohľadom zamestnania, dotácií na deti, či humanitárnej pomoci sú dostupné na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Najnovšie správy
-
Jarná únava zvykne potrápiť najmä meteosenzitívnych ľudí a seniorov
20.03.2023
Prvý jarný deň signalizuje nielen koniec zimy a prebúdzanie prírody, ale aj ľudského organizmu. To je často sprevádzané vyčerpanosťou či bolesťou hlavy. Jarná únava sa vo zvýšenej miere objavuje u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov. Eliminovať jej prejavy pomôže pohyb na čerstvom vzduchu či vyvážená strava.
Tisícky Slovákov netušia, že majú cukrovku. Vyše 200 z nich zachytil projekt Maj svoj cukor pod kontrolou.
14.03.2023
Približne 150-tisíc ľudí na Slovensku nemá ani tušenie o svojom rozvíjajúcom sa prediabete či samotnej cukrovke. Potvrdili to aj výsledky pilotného preventívno-osvetového projektu Maj svoj cukor pod kontrolou, ktorý Všeobecná zdravotná poisťovňa zrealizovala počas decembra spolu so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou (SDS).