Všeobecná zdravotná poisťovňa nemala vedomosť o existencii kartelovej dohody, pri obstarávaní liekov postupuje vždy v súlade so zákonom
25.02.2026
Všeobecná zdravotná poisťovňa nemala vedomosť o existencii akejkoľvek kartelovej dohody alebo o koordinovanom postupe uchádzačov. V rámci procesu neidentifikovala žiadne skutočnosti, ktoré by preukazovali čo i len podozrenie o porušení zákona.
Všeobecná zdravotná poisťovňa postupuje pri obstarávaní liekov vždy striktne v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. V tom spočíva zároveň jej špecifikum v porovnaní so súkromnými zdravotnými poisťovňami. Verejné obstarávania na dodávky liekov v rokoch 2017-2020 boli realizované ako verejné nadlimitné zákazky s elektronickou aukciou. Cieľom takéhoto postupu je posilniť súťaž a dosiahnuť ekonomicky najvýhodnejšiu ponuku.
Protimonopolnému úradu poskytla Všeobecná zdravotná poisťovňa pri vyšetrovaní plnú súčinnosť. Všeobecná zdravotná poisťovňa nakladá s verejnými zdrojmi vždy efektívne, transparentne a maximálne hospodárne.
Všetko ostatné je na príslušných orgánoch. Oficiálnym vyjadrením Protimonopolného úradu Všeobecná zdravotná poisťovňa zatiaľ nedisponuje.
Najnovšie správy
-
Viac ako polovica nemocníc je platená výlučne podľa reálnych výkonov, VšZP medziročne navýšila tento typ úhradového mechanizmu o viac ako 100 %
22.05.2026
Viac ako polovica relevantných nemocníc na Slovensku je po novom Všeobecnou zdravotnou poisťovňou platená za reálne výkony. Úhradu všetkých hospitalizácií formou priamej platby za výkon tzv. DRG dohodla najväčšia zdravotná poisťovňa na tento rok zatiaľ u 48 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti z celkového počtu 91. V minulom roku bolo takto platených 22 nemocníc. Medziročne ide teda nárast o viac ako 100 %.
Poznáte svoje povinnosti voči zdravotnej poisťovni po skončení školy? Všeobecná zdravotná poisťovňa pripomína absolventom, na čo nezabudnúť.
21.05.2026
S ukončením štúdia sa absolventom spájajú aj povinnosti voči zdravotnej poisťovni. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pripomína, že tieto povinnosti sa líšia pri absolventoch stredných škôl, vysokých škôl aj doktorandského štúdia.