Slovenské nemocnice si v prieskume VšZP polepšili, poistenci ocenili najmä kvalitu poskytnutej zdravotnej starostlivosti
25.03.2024
Poistenci VšZP v prieskume spokojnosti opäť hodnotili stav slovenských nemocníc. Oproti predošlému roku si zdravotnícke zariadenia polepšili. Medzi najlepšie hodnotenými sa za rok 2023 umiestnili Kardiocentrum AGEL v Košiciach–Šaci, Mammacentrum sv. Agáty Banská Bystrica či Národný endokrinologický a diabetologický ústav v Ľubochni. Poistenci vnímali pozitívne najmä poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ale aj prístup lekárov a sestier. Horšie na tom boli strava a ubytovanie. Do prieskumu Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa zapojilo 12 141 hospitalizovaných pacientov.
Poistenci VšZP hodnotili 5 typov ústavných zdravotníckych zariadení. Tento rok si zdravotnícke zariadenia v hodnotení mierne polepšili. Zatiaľ čo v roku 2022 dosiahli priemernú známku 1,54, v roku 2023 získali priemernú známku 1,50. Najlepšie hodnotenia získali onkologické ústavy, na opačnom konci skončili v hodnoteniach štátne univerzitné a fakultné nemocnice. Medziročne si najviac polepšila Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica, ktorá medziročne zlepšila svoju známku z 2,08 na 1,54.
Najvyššiu známku v kategórii štátne univerzitné a fakultné nemocnice dostala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – Fakultná nemocnica. Na druhej priečke sa umiestnila Univerzitná nemocnica Martin a prvú trojicu uzatvára Fakultná nemocnica s poliklinikou J. Reimana Prešov. Zo všeobecných nemocníc poistenci najlepšie hodnotili Nemocnicu Bory v Bratislave, Nemocnicu AGEL Košice-Šaca, Nemocnicu svätého Michala v Bratislave spolu so Železničným zdravotníctvom Košice.
Medzi špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami sa s najlepšími hodnoteniami umiestnili na prvých miestach Kardiocentrum AGEL v Košiciach–Šaci, Mammacentrum sv. Agáty Banská Bystrica a Národný endokrinologický a diabetologický ústav v Ľubochni.
Špecializované ústavy srdcovo-cievnych chorôb sa zoradili v poradí Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice a Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici. Z onkologických ústavov hodnotili poistenci najlepšie Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave, Národný onkologický ústav Bratislava a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach.
Najvyššiu spokojnosť v prieskume vyjadrili poistenci s ústavnými zdravotníckymi zariadeniami, ktoré sa nachádzajú v Žilinskom kraji, najmenej spokojní boli naopak poistenci so zariadeniami nachádzajúcimi sa v Trnavskom kraji. Kritickejšie boli v hodnoteniach ženy, mamičky sa zase pozitívne vyjadrili k darčekovému balíčku pre novorodencov, s obsahom balíčka bolo spokojných 66 % mamičiek. Až 85% respondentov tiež malo záujem o informácie o svojej hospitalizácii v mobilnej aplikácii VšZP, čo predstavuje mierny nárast oproti roku 2022.
Do prieskumu sa zapojilo celkovo 12 141 poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorí boli v uplynulom roku 2023 hospitalizovaní minimálne jednu noc v niektorom zo zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku s výnimkou psychiatrických nemocníc, stacionárov a väzenských nemocníc. Prieskum bol realizovaný prostredníctvom elektronického dotazníka.
„VšZP bude o výsledkoch prieskumu spokojnosti informovať zmluvných poskytovateľov s cieľom využiť ich na dosiahnutie pozitívnej zmeny v tých oblastiach, ktoré poistenci vnímajú ako najslabšie,“ dodal generálny riaditeľ VšZP Michal Ďuriš. Podrobnejšie informácie z prieskumu spokojnosti poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne je možné nájsť na internetovej stránke VšZP, ako aj na klientskych miestach.
Najnovšie správy
-
Každý druhý poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne mal za posledné tri roky predpísané antibiotiká
28.04.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zverejnila alarmujúce dáta o nadmernom užívaní antibiotík na Slovensku. Z analýzy údajov najväčšej zdravotnej poisťovne vyplýva, že v roku 2024 malo predpísané antibiotiká až 40 % všetkých poistencov.
Všeobecná zdravotná poisťovňa motivuje k očkovaniu proti rakovinovému vírusu, poistenci môžu ušetriť takmer sto eur
25.04.2025
Ľudský papilomavírus (HPV) je vysoko nákazlivý vírus, s ktorým sa počas života stretne väčšina populácie. Existuje viacero typov HPV. Niektoré sa môžu prejaviť genitálnymi bradavicami, iné zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Na prenos vírusu stačí kontakt slizníc, preto sa ním môžu nakaziť aj sexuálne neaktívni ľudia. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie v pubertálnom veku, avšak význam očkovania neklesá ani v dospelosti.