Ako sa stravovať počas leta? Niektoré potraviny dokážu telo schladiť, iné, naopak, generujú teplo
Vysoké teploty sú pre ľudský organizmus veľkou záťažou. Pomôcť mu môže napríklad ľahšia strava, dostatočný pitný režim, ale aj dopĺňanie minerálnych látok, ktoré telo počas leta stráca. Vyhnúť sa, naopak, treba vyprážaným a mastným jedlám, ktoré sa zvyknú pripravovať s väčším množstvom oleja.
„Naše telo by sme počas leta mali jedlom skôr osviežiť,“ hovorí Katarína Skybová, odborníčka na zdravý životný štýl, farmaceutka a riaditeľka Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment®. Ako by mal vyzerať náš tanier? S dostatkom zeleniny, chudého mäsa, kyslomliečnych a celozrnných výrobkov. Prebytok tuku v strave naše trávenie naopak zaťažuje a spomaľuje. „Mali by sme sa vyvarovať mastných a vyprážaných jedál. Namiesto sladkostí si vyberme radšej čerstvé svieže ovocie. Obmedzme soľ, ktorá zadržiava vodu. Telo dehydruje aj alkohol, príliš korenisté jedlá zase zvyšujú termogenézu a generujú teplo, v lete nás preto neschladia,“ dopĺňa.
Počas leta netreba zabúdať ani na dostatočnú hydratáciu. Paradoxne, voda sa zadržiava pri nedostatočnom pitnom režime. „V lete sa viac potíme, a preto strácame z tela aj viac minerálnych látok. Tie môžeme dopĺňať minerálkami. Hydratácia je pre náš organizmus mimoriadne dôležitá a v lete to platí dvojnásobne,“ dodala odborníčka na zdravý životný štýl.
Ako sa však vo vysokých horúčavách schladiť tak, aby to bolo pre naše telo prospešné? Pomáha čerstvá zelenina a ovocie, najmä tá s dostatkom vody ako sú uhorky, paradajky či melóny. Minerálky si môžeme osviežiť chladivou mätou a citrónom.
Počas sezóny dovoleniek sa často stretávame aj so stredomorskou kuchyňou, ktorá je postavená na rastlinnej strave a je zdraviu veľmi prospešná. Stredomorská alebo mediteránska strava je spôsob stravovania, ktorý vychádza z tradičného stravovania ľudí na ostrove Kréta a v južnom Taliansku v polovici 20. storočia. Zistilo sa, že ľudia z týchto oblastí sa dožívajú vyššieho veku, ako je bežný priemer, a to v dobrom zdraví. „Hlavnú rolu v stredomorskej strave zohráva zelenina, ovocie, celozrnné výrobky, kvalitné oleje namiesto živočíšnych tukov, orechy a semená. To dopĺňajú mliečne výrobky, vajcia, biele mäso a ryby. Červené mäso a cukor sú ponechané na špeciálne príležitosti a jedia sa málo. Pitný režim tvorí najmä voda a občas deci červeného vína,“ vysvetľuje K. Skybová.
Stredomorský spôsob stravovania navyše znižuje riziko srdcovocievnych ochorení, rozvoja diabetu, demencie a zhoršovanie kognitívnych funkcií. Znižuje tiež riziko rakoviny a prospieva črevnému zdraviu, ktoré je nesmierne dôležité pre celkové dobré fungovanie organizmu. Táto strava zmierňuje chronický zápal v tele, čím ho chráni pred chorobnými procesmi.
Ako si však tento spôsoby stravovania udržať vo svojom režime aj po návrate z dovolenky? Podľa K. Skybovej to nie je nič náročné a inšpirovať sa dovolenkovými receptami je podľa nej dobrý nápad. „Aj doma treba zostať pri množstve čerstvej či varenej zeleniny. No treba mať na pamäti, že pri stredomorskej strave nejde len o jedlo, dôležitý je aj celkový spôsob života s dostatkom pohybu na čerstvom vzduchu, dostatkom odpočinku a času stráveného v kruhu rodiny a priateľov. Komunita a pocit spolupatričnosti sú skutočne liečivé a veľmi prospievajú našej psychike i celkovému zdraviu,“ pripomína.
So Všeobecnou zdravotnou poisťovňou môžete byť aktívni a viesť zdravý životný štýl nielen v lete, ale počas celého roka. Poistenci, ktorí sú súčasťou rodiny VšZP aspoň jeden rok, môžu teraz v rámci vernostného programu Vernosť+ využívať množstvo benefitov. „Napríklad benefit Aktiv+ prináša výhodné vstupy do viac ako 600 športovísk, rekreačných alebo kultúrnych zariadení v rámci celého Slovenska, kde môžu naši verní poistenci spojiť
aktívny pohyb so zážitkom i odpočinkom,“ dodáva manažérka oddelenia komunikácie VšZP Eva Peterová. Benefit je prístupný prostredníctvom aplikácie UpBalansea.
Najnovšie správy
-
Ženy skríningovú mamografiu prsníkov výrazne zanedbávajú „Ružový október“ pripomína dôležitosť prevencie
15.10.2024
Každoročne si ho pripomíname ako „Ružový október“ – mesiac, ktorý je venovaný zvyšovaniu povedomia o rakovine prsníka a dôležitosti prevencie. Dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) ukázali, že ženy prevenciu výrazne zanedbávajú.
VšZP pokračuje v efektívnejšom využívaní zdrojov z verejného zdravotného poistenia
08.10.2024
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) spustila proces optimalizácie s cieľom zvýšiť efektivitu vynakladania zdrojov z verejného zdravotného poistenia.