Začína sa prepoisťovacia kampaň. VšZP upozorňuje, na čo si dať pozor.
04.04.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa pokračuje v transparentnej informačnej politike a v otvorenej komunikácii s verejnosťou. V súvislosti s nedávnymi zmenami a prebiehajúcou prepoisťovacou kampaňou prináša komplexné informácie o realizovaných organizačných zmenách, ich prínosoch pre poistencov a korektnom postupe pri zmene zdravotnej poisťovne.
K 1. júlu 2024 bola realizovaná optimalizácia organizačnej štruktúry VšZP s cieľom zvýšiť dostupnosť služieb a efektivitu podpory poistencov v regiónoch. „Naša stratégia sa zameriava na poskytovanie čo najkvalitnejších služieb pre takmer 3 milióny našich poistencov vo všetkých regiónoch Slovenska. Nový model riadenia nám umožňuje byť našim poistencom bližšie a zároveň efektívnejšie využívať zdroje," vysvetľuje predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových.
Organizačná zmena priniesla vytvorenie pozícií oblastných manažérov so zameraním na externé prostredie a posilnenie prítomnosti VšZP v regiónoch, a tiež jasné oddelenie kompetencií medzi oblastnými manažérmi (zameranými na externé činnosti a nábor) a riaditeľmi pobočiek (zameranými na interné riadenie a prevádzku).
VšZP nielen v tomto období reaguje na aktuálne výzvy v oblasti prepoisťovania a prijíma proaktívne opatrenia na zabezpečenie transparentnosti tohto procesu. Zavádza posilnené kontrolné mechanizmy pre všetkých spolupracovníkov v oblasti náboru poistencov a disponuje špecializovaným tímom, ktorý monitoruje dodržiavanie etických princípov a zákonných postupov. Už v minulosti zaviedla VšZP etický kódex aj pre oblasť náboru poistencov.
„Transparentnosť a etika sú pre VšZP absolútnou prioritou, čo dokazuje aj naše umiestnenie na 2. mieste v rebríčku transparentnosti verejných firiem podľa Transparency International Slovensko v roku 2024. Všetky procesy vrátane náboru poistencov realizujeme výhradne v súlade so zákonom," dodáva M. Jurových.
V rámci zvyšovania informovanosti verejnosti VšZP prináša komplexný prehľad o správnom postupe pri zmene zdravotnej poisťovne:
Kedy je možné zmeniť zdravotnú poisťovňu?
Zmena zdravotnej poisťovne je možná raz ročne, s termínom podania prihlášky do 30. septembra. Zmena je účinná od 1. januára nasledujúceho roka.
Ako správne zmeniť zdravotnú poisťovňu?
- Osobne na pracovisku zdravotnej poisťovne s platným dokladom totožnosti
- Poštou s úradne osvedčeným podpisom a fotokópiou dokladu totožnosti
- Biodynamicky, elektronicky s kvalifikovaným elektronickým podpisom
Na čo si dať pozor?
- Nenechajte sa zlákať na finančnú alebo inú odmenu a dôkladne sa zoznámte s benefitným programom.
- Venujte náležitú pozornosť tomu, čo podpisujete – napríklad prieskum spokojnosti môže byť skutočnosti prihláškou znamenajúcou zmenu poisťovne.
- Pri podpise prihlášky si dôkladne prečítajte všetky podmienky.
- Vždy si vyžiadajte kópiu podpísanej prihlášky.
Po zmene zdravotnej poisťovne je potrebné do ôsmich dní od účinnosti zmeny (t. j. do 8. januára) informovať všetkých všetkých zamestnávateľov. O zmene poisťovne je potrebné informovať aj svojho ošetrujúceho lekára.
„Veríme, že poskytnutím týchto informácií prispievame k transparentnosti celého procesu prepoisťovania a pomáhame občanom pri informovanom rozhodovaní o výbere zdravotnej poisťovne," uviedla Danka Capáková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Najnovšie správy
-
Každý druhý poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne mal za posledné tri roky predpísané antibiotiká
28.04.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zverejnila alarmujúce dáta o nadmernom užívaní antibiotík na Slovensku. Z analýzy údajov najväčšej zdravotnej poisťovne vyplýva, že v roku 2024 malo predpísané antibiotiká až 40 % všetkých poistencov.
Všeobecná zdravotná poisťovňa motivuje k očkovaniu proti rakovinovému vírusu, poistenci môžu ušetriť takmer sto eur
25.04.2025
Ľudský papilomavírus (HPV) je vysoko nákazlivý vírus, s ktorým sa počas života stretne väčšina populácie. Existuje viacero typov HPV. Niektoré sa môžu prejaviť genitálnymi bradavicami, iné zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Na prenos vírusu stačí kontakt slizníc, preto sa ním môžu nakaziť aj sexuálne neaktívni ľudia. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie v pubertálnom veku, avšak význam očkovania neklesá ani v dospelosti.