Významné navýšenie úhrad pre hospice
02.04.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa vyčlenila dodatočných 5,6 milióna eur
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaplatí v roku 2025 za hospicovú a paliatívnu starostlivosť svojich poistencov o 5,6 milióna eur viac. Ide o reakciu na januárové rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré od 15. januára 2025 zvýšilo cenu za lôžkodeň u poskytovateľov hospicovej a paliatívnej zdravotnej starostlivosti zo 100 na 230 eur, čo predstavuje navýšenie o 130 %. VšZP toto navýšenie plne zohľadnila v nových limitoch pre poskytovateľov tohto typu starostlivosti.
„Nové finančné limity sme nastavili na najvyššiu možnú mieru tak, aby pokryli starostlivosť pre všetkých poistencov VšZP, ktorí takúto starostlivosť potrebujú," uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matúš Jurových.
Podľa platných podmienok sa špecializovaná paliatívna zdravotná starostlivosť v hospici uhrádza najviac 183 dní za dvanásť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov odo dňa prijatia osoby do ústavnej starostlivosti, ak sa zmluvné strany nedohodnú inak. Pri určovaní nových limitov vychádzala VšZP z údajov z rokov, kedy títo poskytovatelia dosiahli najvyššiu produkciu z hľadiska vykázaných výkonov zdravotnej starostlivosti. Za ústavnú hospicovú starostlivosť zaplatila Všeobecná zdravotná poisťovňa v roku 2024 viac ako 3 milióny eur, pričom predpokladaná úhrada pre rok 2025 vzrastie až na viac ako 8,6 milióna eur.
„Faktom je, že máme najstarší a najnáročnejší poistný kmeň a poistenci s ťažkými diagnózami vedia, prečo sú poistení práve u nás," doplnil Jurových. „VšZP plne uznáva význam hospicov v systéme zdravotnej starostlivosti, a práve preto sme pristúpili k tomuto významnému navýšeniu platieb. Výrazné navýšenie ceny ošetrovacieho dňa za hospicovú zdravotnú starostlivosť je na aktuálne pomery financovania slovenského zdravotníctva nadštandardné," upozornila členka predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne Denisa Slivková.
Všeobecná zdravotná poisťovňa ako najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku má zodpovednosť za efektívne hospodárenie s verejnými zdrojmi a za zabezpečenie dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre takmer 3 milióny poistencov. Na zdravotnú starostlivosť vynakladá až 97 % svojich príjmov, čo je najviac zo všetkých zdravotných poisťovní. Zároveň platí aj najviac finančných prostriedkov na jedného poistenca.
Výsledkom intenzívnej komunikácie so zástupcami hospicov sa VšZP s predmetnými poskytovateľmi dohodla na dodatkoch, ktoré navyšujú počty lôžok. Z celkového počtu 14 poskytovateľov pôvodne odmietlo podpísať dodatky 6 z nich, avšak po aktívnej komunikácii a hľadaní obojstranne prijateľného riešenia sa VšZP k 31. marcu dohodla so všetkými. Hospicom v Trenčíne a v Palárikove sa navýšil počet lôžok o tri, v Nitre, v Košiciach a v Bratislave sa od 1. apríla 2025 navýšili zmluvné objemy o 10 %, čo pre každé zariadenie znamená o jedno lôžko mesačne viac. Ústretovým krokom bolo aj spracovanie faktúr do piatich dní od doručenia dávok a poskytnutie preddavkov za január, aby sa predmetní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nedostali do finančnej tiesne.
„Zdôrazňujeme, že naším cieľom je zabezpečiť, aby všetci poistenci VšZP, ktorí potrebujú hospicovú a paliatívnu starostlivosť, ju mohli aj naďalej dostávať v potrebnom rozsahu a kvalite. Musíme však dbať na to, aby prípadné ďalšie navýšenia platieb nemali negatívny vplyv na povinne hradenú liečbu ostatných poistencov a nebol ohrozený princíp solidarity, na ktorom je postavený celý systém slovenského zdravotného poistenia," uzavrel Jurových.
Najnovšie správy
-
Každý druhý poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne mal za posledné tri roky predpísané antibiotiká
28.04.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zverejnila alarmujúce dáta o nadmernom užívaní antibiotík na Slovensku. Z analýzy údajov najväčšej zdravotnej poisťovne vyplýva, že v roku 2024 malo predpísané antibiotiká až 40 % všetkých poistencov.
Všeobecná zdravotná poisťovňa motivuje k očkovaniu proti rakovinovému vírusu, poistenci môžu ušetriť takmer sto eur
25.04.2025
Ľudský papilomavírus (HPV) je vysoko nákazlivý vírus, s ktorým sa počas života stretne väčšina populácie. Existuje viacero typov HPV. Niektoré sa môžu prejaviť genitálnymi bradavicami, iné zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Na prenos vírusu stačí kontakt slizníc, preto sa ním môžu nakaziť aj sexuálne neaktívni ľudia. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie v pubertálnom veku, avšak význam očkovania neklesá ani v dospelosti.