VšZP posilňuje efektívne a transparentné financovanie nemocníc s dôrazom na dostupnosť zdravotnej starostlivosti
20.03.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) predstavuje svoje priority a opatrenia v oblasti financovania ústavnej zdravotnej starostlivosti. VšZP, ktorá spravuje najväčšie portfólio poistencov, zotrváva na princípoch spravodlivého rozdeľovania zdrojov s dôrazom na efektivitu poskytovanej starostlivosti a transparentné nastavenie zmluvných vzťahov.
„Zodpovedné nakladanie s financiami je absolútnou prioritou Všeobecnej zdravotnej poisťovne, pretože pracujeme so zdrojmi, ktoré majú slúžiť pre zdravie našich poistencov. Financovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti vykazuje historické disproporcie, ktoré sa prejavujú v rozdielnej úrovni financovania jednotlivých typov nemocníc. Prikláňame sa k postupnému odstraňovaniu týchto rozdielov, ale zároveň zdôrazňujeme potrebu zachovania dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre našich poistencov vo všetkých regiónoch," uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových.
VšZP aktívne prijíma konkrétne kroky na zvýšenie efektívnosti financovania nemocníc, ako sú:
Postupná korekcia historických disproporcií – pri uzatváraní nových zmlúv na rok 2025 poisťovňa zohľadní analýzu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) s dôrazom na postupnú úpravu výrazných disproporcií medzi skutočnými platbami a platbami určenými Centrom pre klasifikačný systém (CKS).
Zohľadnenie produktivity a kvality – VšZP pri určovaní výšky úhrad posilňuje váhu ukazovateľov produktivity a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Posilnenie transparentnosti – poisťovňa posilňuje transparentnosť pri nastavení úrad nemocniciam.
Monitoring efektívnosti vynakladania zdrojov – VšZP posilnila kontrolnú činnosť zameranú na efektívne využívanie zdrojov v nemocniciach.
VšZP pri hodnotení analýzy ÚDZS zdôrazňuje, že systém financovania musí zohľadňovať viaceré špecifiká rôznych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti:
- rozdielna štruktúra pacientov a náročnosť poskytovanej starostlivosti v univerzitných a fakultných nemocniciach,
- regionálne odlišnosti v dostupnosti zdravotnej starostlivosti,
- zabezpečenie pohotovostnej a urgentnej starostlivosti,
- zabezpečenie starostlivosti o pacientov s komplikovanými diagnózami.
„Pri nastavovaní zmluvných vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti musíme prihliadať nielen na produkciu meranú cez DRG, ale aj na ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre našich poistencov, ako aj hospodárnosť nakladania s verejnými zdrojmi. Naším cieľom je nastaviť také podmienky, ktoré motivujú poskytovateľov k efektívnemu hospodáreniu a zároveň zabezpečujú pacientom dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť," vysvetľuje členka predstavenstva VšZP Denisa Slivková.
Pripomíname, že VšZP v roku 2024 dosiahla kladný hospodársky výsledok pri obrate viac ako 5 miliárd eur. Tento výsledok potvrdzuje trend zlepšovania hospodárenia poisťovne a jej schopnosť efektívne riadiť zdroje aj v kontexte systémových výziev v zdravotníctve.
„VšZP sa ako najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku, ktorá sa stará o takmer 3 milióny poistencov, riadi princípom, že pacient je na prvom mieste. Konkrétne kroky pri riešení financovania ústavnej zdravotnej starostlivosti budeme realizovať tak, aby zostala zachovaná dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých poistencov vo všetkých regiónoch.
Našou prioritou ostáva taký spôsob financovania zdravotnej starostlivosti, ktorý zohľadňuje všetky relevantné faktory a vedie k efektívnemu využívaniu zdrojov verejného zdravotného poistenia," uzavrel Matúš Jurových.
Najnovšie správy
-
Každý druhý poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne mal za posledné tri roky predpísané antibiotiká
28.04.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zverejnila alarmujúce dáta o nadmernom užívaní antibiotík na Slovensku. Z analýzy údajov najväčšej zdravotnej poisťovne vyplýva, že v roku 2024 malo predpísané antibiotiká až 40 % všetkých poistencov.
Všeobecná zdravotná poisťovňa motivuje k očkovaniu proti rakovinovému vírusu, poistenci môžu ušetriť takmer sto eur
25.04.2025
Ľudský papilomavírus (HPV) je vysoko nákazlivý vírus, s ktorým sa počas života stretne väčšina populácie. Existuje viacero typov HPV. Niektoré sa môžu prejaviť genitálnymi bradavicami, iné zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Na prenos vírusu stačí kontakt slizníc, preto sa ním môžu nakaziť aj sexuálne neaktívni ľudia. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie v pubertálnom veku, avšak význam očkovania neklesá ani v dospelosti.