Všeobecná zdravotná poisťovňa eviduje viac ako 14 000 novodiagnostikovaných rakovinových ochorení, ktorých príčinou môže byť vírus
10.07.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa ako najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku eviduje od roku 2020 viac ako 14 000 novodiagnostikovaných poistencov s rakovinovými ochoreniami, ktorých príčinou môže byť práve ľudský papilomavírus, známy ako HPV. Vírus, ktorý má schopnosť vyvolať rakovinové ochorenie, sa týka žien aj mužov.
Aktuálne čísla hovoria o viac ako 80 percentách sexuálne aktívnej populácie, ktorá je infikovaná vírusom HPV. Sú však prípady, kedy bola prítomnosť HPV potvrdená aj u sexuálne neaktívnych mladistvých, dokonca detských pacientov. Na prenos vírusu totiž stačí kontakt slizníc.
„HPV sa najčastejšie spája s rakovinou krčka maternice. Aj osveta je v tejto oblasti zameraná prioritne na ženy. Faktom však je, že HPV sa týka nielen žien, ale aj mužov, a teda nielen dievčat, ale aj chlapcov. Konkrétne typy HPV môžu spôsobiť prednádorové a následne nádorové zmeny penisu, konečníka, či oblasti hrdla. Okrem karcinómov môže spôsobiť ochorenia slizníc a kože vo forme bradavíc na genitáliách," hovorí onko-urológ MUDr. Jozef Dubravický.
Dôležitosť včasnej diagnostiky a prevencie
Prevencia rakovinových ochorení súvisiacich s HPV spočíva v kombinácii viacerých prístupov. Kľúčové je pravidelné absolvovanie skríningu, ktorý dokáže zachytiť zmeny v počiatočných štádiách.
VšZP je dlhodobo lídrom v oblasti prevencie. Od roku 2022 zasiela v rámci svojej mobilnej aplikácie notifikácie rodičom detí vo veku 12 až 15 rokov a upozorňuje ich na možnosti ochrany pred HPV infekciou.
Ekonomický rozmer prevencie
„Jednoznačne platí, že prevencia je neporovnateľne menej nákladná než samotná liečba v prípade nádorového ochorenia," zdôraznil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matúš Jurových. Náklady na liečbu jedného pacienta s pokročilým štádiom rakoviny môžu dosiahnuť desaťtisíce eur ročne, zatiaľ čo preventívne opatrenia predstavujú zlomok týchto nákladov
Medzinárodné záväzky a ciele
V súlade s medzinárodnými odporúčaniami Európskej komisie a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa Slovensko zaviazalo do roku 2030 dosiahnuť výrazné zlepšenie v oblasti prevencie rakovinových ochorení spôsobených HPV u mladých ľudí.
„Obraciam sa na všetkých kľúčových aktérov, zdravotné poisťovne, pacientske organizácie, školy, lekárov, aj rodičov s prosbou o podporu nášho spoločného úsilia zlepšovať povedomie o HPV v prospech zdravia na Slovensku a informovať o účinnej prevencii rakoviny spôsobenej týmto vírusom," vyzval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky Ladislav Slobodník.
Možnosti aktívnej ochrany
„HPV je pritom jediným onkogénnym vírusom, proti ktorému existuje prevencia vo forme očkovacej látky. Imunitný systém v mladom veku dokáže po aplikácii vakcíny vyprodukovať najvyššie hodnoty protilátok, ktoré majú za úlohu očkovaného jedinca chrániť pred HPV infekciou v čase, keď sa už stane sexuálne aktívnym. No má zmysel aj potom. Očkovanie výrazne znižuje riziko viacerých druhov rakoviny súvisiacich s HPV a chráni pred novými typmi vírusu," vysvetľuje MUDr. Dubravický.
„Z našich dát vyplýva, že od roku 2020 bolo aspoň prvou dávkou vakcíny proti HPV zaočkovaných viac ako 45 000 poistencov vo veku do 18 rokov, avšak v tomto veku aktuálne evidujeme približne 177 000 poistencov. Proti vírusu, ktorý môže spôsobiť rakovinu, je teda zaočkovaný len každý štvrtý poistenec do 18 rokov," uviedol Matúš Jurových s tým, že celkové náklady na toto očkovanie boli vo výške viac ako 8,72 milióna eur.
Z verejného zdravotného poistenia je očkovanie proti HPV plne hradené pre deti vo veku 12 až 15 rokov (respektíve 14 rokov a 364 dní). O možnosti a dostupnosti očkovania sa môžu rodičia informovať u ošetrujúcich lekárov svojich detí alebo využiť niektorý z očkovacích dní, ktoré v trojmesačných intervaloch pravidelne organizujú vyššie územné celky.
Všeobecná zdravotná poisťovňa ako líder v oblasti prevencie ponúka riešenie aj tým poistencom, ktorí očkovanie nestihli vo veku, kedy je hradené z verejného zdravotného poistenia. V rámci Peňaženky zdravia MINI aj MAXI môžu využiť príspevok na očkovanie proti HPV trojdávkovou schémou vo veku 15 až 17 rokov, resp. 17 rokov 364 dní.
Všeobecná zdravotná poisťovňa je zároveň prvou a jedinou zdravotnou poisťovňou, ktorá zaviedla novinku v prelomovej prevencii - diagnostike onkologických ochorení realizovaných v pohodlí domova. Od 1. januára 2025 poskytuje finančný príspevok vo výške 50 % z ceny, maximálne 45 € z každého samoodberového testu zakúpeného online. Rozšírený samoodberový HPV test je určený na diagnostiku prítomnosti vysokorizikových typov HPV vírusov v organizme.
Najnovšie správy
-
Ako môžu plavky zvýšiť bezpečnosť vo vode?
02.07.2025
Počas letných mesiacov trávia deti viac času pri vode, čo so sebou prináša zvýšené riziko nehôd. Odborníci upozorňujú na dôležitosť farby plaviek – sýte a kontrastné odtiene sú pod vodnou hladinou lepšie viditeľné.
Všeobecná zdravotná poisťovňa pri zmluve s Nemocnicou Malacky zohľadnila odborné a finančné analýzy, ako aj odporúčania ÚDZS
01.07.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa pristupuje k financovaniu zdravotnej starostlivosti na základe odborných a finančných analýz a odporúčaní Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý poukázal na potrebu postupnej korekcie historických disproporcií vo financovaní nemocníc.