Všeobecná zdravotná poisťovňa - Úvodná stránka Všeobecná zdravotná poisťovňa - Úvodná stránka

Prepoistiť sa

S nami budete mať zdravie vždy po ruke. Vyplňte prihlášku a všetko ostatné nechajte na nás.

Chcem sa prepoistiť

Odber noviniek

Novinky z oblasti zdravotného poistenia, informácie o zmenách zákonov, výhodách a zľavách pre poistencov, vyplňte, prosím, registračný formulár.

Sedemročné deti dnes nevedia hodiť a chytiť loptu

V predpandemickom období sa viac ako tri štvrtiny detí venovali nejakej pohybovej aktivite – individuálnym športom, aj tímovým športovým hrám. Opatrenia, ktorých  cieľom bolo zamedziť šíreniu koronavírusu, to však zmenili. Výsledok? Viac ako polovica detí (58 %) sa v súčasnosti hýbe menej ako pred pandémiou. Žiadnemu krúžku sa nevenuje až 21 % mladých do 18 rokov.*

Aj medzi dospelými prevláda pasívne trávenie voľného času. Pozeraniu televízie sa venuje viac ako polovica rodičov, a to najčastejšie zo všetkých aktivít. Z aktívneho trávenia voľného času sú najobľúbenejšie výlety a pobyt v prírode. „Pokiaľ sa rodič hýbe a má aktívny životný štýl, dieťa sa pridá. Je to pre neho prirodzené najmä do veku desať rokov. Šport možno nie je pre každé dieťa, ale pohyb áno,“ hovorí Michala Bednáriková, prezidentka Asociácie športovej psychológie. Dodáva, že na deficit pohybu u malých detí čoraz častejšie upozorňujú aj tréneri. „Je to dnes bežné, že sedemročný chlapec nevie chytiť a hodiť loptu. Cestou, ako zdvihne ruku, loptu stratí. Kým naša generácia k týmto prirodzeným pohybovým zručnostiam prichádzala na ulici, dnešný svet to v mnohých prípadoch neumožňuje, na deti vonku číha omnoho viac rizík. Rodičom preto odporúčam, aby pre deti už v predškolskom veku vyhľadali všeobecnú športovú prípravu,“ radí športová psychologička.

Šport má mnoho benefitov. Okrem fyzického rozvoja dáva aj psychologické podnety pre rozvoj osobnosti dieťaťa. „Môže ho naučiť disciplíne, pravidelnosti, trpezlivosti, uvedomeniu si, že veci, ktoré za to stoja, nemám hneď a musím pre ich dosiahnutie niečo spraviť. Učí udržiavať vzťahy, komunikovať s ľuďmi, vychováva vodcovské typy. Šport je život nanečisto, kde si dieťa môže natrénovať veľa zručností, ktoré bude využívať neskôr v živote. Je to škola hodnôt a záleží hlavne od nás, dospelých, k akým hodnotám dieťa smerujeme,“ zdôrazňuje Michala Bednáriková.

Celý rozhovor so športovou psychologičkou si môžete vypočuť v podcaste Všeobecne o zdraví aj na SpotifyApple Podcasts, kde vysvetľuje aj to, prečo by sa deti do 13 rokov nemali špecializovať len na jeden šport, koľko tréningov je tak akurát, aké následky na fyzické aj psychické zdravie môže mať pretrénovanosť, prečo veľa detí v puberte končí so športom, ako tomu predísť, ako naučiť deti zvládať prehry a prečo vulgarizmy na detské športoviská za žiadnych okolností nepatria.

Tipy na cviky s deťmi nájdete aj na stránke www.pohybjezdravy.sk. „VšZP chce celoročným projektom Pohyb je zdravý propagovať aktívny životný štýl a tým redukovať rizikové faktory najmä srdcovocievnych ochorení, ktoré sú čoraz častejšie diagnostikované už u mladých ľudí,“ vysvetľuje manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová.

Kampaň a motivácia verejnosti k pohybu je podporená súťažou o 100 športových smart hodiniek a množstvo ďalších cien. Cestou k výhre je mobilná aplikácia VšZP, v ktorej poistenci nájdu kód na zapojenie sa do hry. 

*Pohyb v živote Slovákov, prieskum VšZP realizovaný spoločnosťou 2muse na vzorke 617 respondentov, rodičov detí vo veku 6-18 rokov.

Najnovšie správy

Všetky správy