Proti chrípke sa možno očkovať aj nosovým sprejom. VšZP ho aj počas tejto chrípkovej sezóny detským poistencom plne uhradí
Podľa údajov OECD má Slovensko najnižšiu zaočkovanosť proti chrípke v rámci krajín EÚ. Vakcinácia sa pritom odporúča najmä starším ľuďom, pacientom s chronickými ochoreniami, ale aj tehotným ženám a malým deťom. Všeobecná zdravotná poisťovňa podporuje prevenciu aj počas prichádzajúcej chrípkovej sezóny a svojim poistencom preplatí vakcíny v plnej výške ich ceny. Deti od 2 do 12 rokov majú navyše zadarmo k dispozícii aj bezbolestnú a bezihlovú vakcínu v spreji.
Detskí poistenci VšZP majú nad rámec zákona k dispozícii i bez-injekčnú vakcínu proti chrípke. Poisťovňa ju deťom plne uhrádzala aj v roku 2021 a 2022. „Ide o nosový sprej, ktorý sa aplikuje do oboch nosných dierok, pričom nie je potrebná inhalácia. Deti tak nemusia bojovať so strachom z ihly a tento spôsob prináša komfort aj zdravotníkom pri podaní samotnej vakcíny,“ hovorí manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová. Využiť túto možnosť plnej úhrady je možné od 1. októbra 2023 do 28. februára 2024. Spolu s vakcínou poisťovňa preplatí lekárovi aj výkon očkovania.
Okrem nazálnej vakcíny pre deti, poisťovňa plne uhradí všetky vakcíny proti chrípke uvedené v Zozname kategorizovaných liekov, a to všetkým poistencom, ktorí o ne prejavia záujem, bez indikačných a preskripčných obmedzení. Všetky ostatné vakcíny spolu s výkonom očkovania sú poisťovňou preplácané počas celej tohtoročnej chrípkovej sezóny, teda od začiatku októbra 2023 až do začiatku mája 2024.
Podľa odborníkov patria práve deti vo veku 2 – 9 rokov medzi najväčších prenášačov chrípky typu A. „Problémom je, že chrípku dokážu bezpríznakovo šíriť až 8 dní, čo ohrozuje ostatných rodinných príslušníkov,“ dodáva E. Peterová. Napriek tomu, že chrípka je vírusové ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri vzduchom, o očkovanie je na Slovensku dlhodobo nízky záujem. Počas vlaňajšej chrípkovej sezóny, od začiatku septembra 2022 do konca marca 2023, VšZP uhradila vakcínu proti chrípke 156 492 poistencom, z toho bolo 5 526 detí a 150 966 dospelých.
Na Slovensku zomrie následkom chrípky v priemere okolo 800 až 1000 ľudí ročne, pričom viac ako polovicu z nich tvoria úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia v priamej súvislosti s ochorením na chrípku. „K ohrozeným skupinám obyvateľov patria aj onkologickí pacienti a diabetici, či pacienti s chronickými ochoreniami obličiek, pečene alebo dýchacích ciest. Chrípka sa môže skomplikovať. Najčastejšie zápalom pľúc, ktorý si pri rizikových skupinách veľakrát vyžaduje aj hospitalizáciu,“ upozorňuje E. Peterová.
Lepšie je preto zaťažiť organizmus očkovaním, ako samotným ochorením. „Vakcínu proti chrípke ľudia väčšinou veľmi dobre znášajú. Objaviť sa však môže reakcia v mieste vpichu, začervenanie, bolestivosť, prípadne triaška alebo únava,“ dodáva E. Peterová.
Všeobecný lekár môže vakcínu proti chrípke predpísať aj elektronicky. Poistenec si ju po vyzdvihnutí v ktorejkoľvek lekárni prinesie do ambulancie všeobecného lekára, a ten ho po dohodnutí termínu zaočkuje. Osobitným benefitom VšZP pre tehotné poistenky zostáva naďalej očkovanie proti chrípke v ambulancii gynekológa. Odborníci odporúčajú dať sa zaočkovať proti chrípke na začiatku jej sezóny, čiže v priebehu októbra a novembra. Dostatočná ochranná hladina protilátok sa vytvorí 14 dní po očkovaní a účinok trvá približne 6 až 12 mesiacov. Vírusy chrípky sa menia, preto je dôležité očkovať sa pravidelne, každý rok.
Najnovšie správy
-
VšZP reaguje na zhoršujúce sa duševné zdravie detí aj dospelých. Poistencom prináša nový benefit Psychológ+
27.08.2024
Problémy vo vzťahoch, dlhodobý tlak, stres či pocity osamelosti sa podpisujú pod zhoršené duševné zdravie čoraz väčšieho množstva nielen dospelých, ale aj detí.
Takmer 3 milióny spokojných poistencov. VšZP je ku každému blízko
27.08.2024
Istota, dlhoročná tradícia, široká ponuka benefitov, moderná a dostupná liečba pre každého poistenca doma i v zahraničí.