Nemocnice si v hodnotení polepšili, poistenci najväčšej zdravotnej poisťovne boli najviac spokojní s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou a s lekármi
28.03.2025
Ústavné zdravotnícke zariadenia si v hodnotení spokojnosti zo strany poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne polepšili. V roku 2024 poistenci štátnej poisťovne oznámkovali ústavné zdravotnícke zariadenia priemernou známkou 1,44, kým rok predtým to bola známka 1,50. Medzi najlepšie hodnotenými figurovali viaceré štátne zariadenia. Poistenci najväčšej zdravotnej poisťovne boli v uplynulom roku najviac spokojní s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou, so správaním a starostlivosťou lekárov a so starostlivosťou sestier na oddeleniach. Najhoršie hodnotili stravu. Do prieskumu pacientov sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím zapojilo o 63 % poistencov viac.
„Prieskum spokojnosti poistencov s hospitalizáciou v roku 2024 nám pomáha dotvárať obraz o kvalite služieb u jednotlivých poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti a je pre nás dôležitou spätnou väzbou od našich poistencov. Je preto dobré, ak tomuto prieskumu poistenci venujú adekvátnu pozornosť," uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matúš Jurových.
„Výsledky prieskumu potvrdzujú, že štátne nemocnice dokážu konkurovať súkromným zariadeniam v rámci poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok a Univerzitná nemocnica Martin dosiahli vynikajúce hodnotenia, čo dokazuje, že systematické investície do verejného zdravotníctva prinášajú výsledky. Naším cieľom je naďalej zvyšovať štandard vo všetkých nemocniciach bez ohľadu na ich vlastníctvo, pričom spoločným menovateľom musí byť vždy pacient na prvom mieste," zdôraznil minister zdravotníctva SR Kamil Šaško.
Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne hodnotili 5 typov ústavných zdravotníckych zariadení. Štátne nemocnice dominovali v kategórii univerzitných a fakultných zariadení, kde najlepší výsledok dosiahla Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok fakultná nemocnica. Za ňou nasledovala ďalšia štátna inštitúcia - Univerzitná nemocnica Martin a Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica.
Zo všeobecných nemocníc boli najlepšie hodnotenými Univerzitná nemocnica - Nemocnica sv. Michala, a. s., Nemocnica Bory, a. s. a Nemocnica AGEL Bánovce s. r. o..
Zo špecializovaných zdravotníckych zariadení dosiahli najlepšiu priemernú známku Špecializovaná nemocnica pre choroby hlavy a krku Akadémia Košice, n. o., nasledoval AGEL Mammacentrum sv. Agáty a.s. a Kardiocentrum AGEL, a.s..
Špecializované ústavy srdcovocievnych chorôb sa zoradili v poradí Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s., Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s. a Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s..
V rámci špecializovaných onkologických ústavov bolo poradie nasledovné: Onkologický ústav sv. Alžbety s. r. o., Národný onkologický ústav v Bratislave a Východoslovenský onkologický ústav, a. s.. Štátny Národný onkologický ústav v Bratislave dosiahol podobné súhrnné hodnotenie ako súkromný Onkologický ústav sv. Alžbety, čo opäť potvrdzuje konkurencieschopnosť štátnych zariadení.
Výsledky prieskumu sú o to významnejšie, že sa do neho zapojil rekordný počet respondentov, čo zvyšuje jeho objektívnosť a robí z neho najreprezentatívnejší prieskum spokojnosti pacientov v slovenskom zdravotníctve v posledných rokoch. Prostredníctvom elektronického dotazníka zaslalo spätnú väzbu 19 787 respondentov, ktorí boli v roku 2024 hospitalizovaní minimálne jednu noc v niektorom zo zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti. Respondenti v prieskume hodnotili poskytnutú zdravotnú starostlivosť, správanie a starostlivosť lekárov a sestier, kvalitu ubytovania a stravy.
Najnovšie správy
-
Každý druhý poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne mal za posledné tri roky predpísané antibiotiká
28.04.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zverejnila alarmujúce dáta o nadmernom užívaní antibiotík na Slovensku. Z analýzy údajov najväčšej zdravotnej poisťovne vyplýva, že v roku 2024 malo predpísané antibiotiká až 40 % všetkých poistencov.
Všeobecná zdravotná poisťovňa motivuje k očkovaniu proti rakovinovému vírusu, poistenci môžu ušetriť takmer sto eur
25.04.2025
Ľudský papilomavírus (HPV) je vysoko nákazlivý vírus, s ktorým sa počas života stretne väčšina populácie. Existuje viacero typov HPV. Niektoré sa môžu prejaviť genitálnymi bradavicami, iné zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Na prenos vírusu stačí kontakt slizníc, preto sa ním môžu nakaziť aj sexuálne neaktívni ľudia. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie v pubertálnom veku, avšak význam očkovania neklesá ani v dospelosti.