Do roku 2035 bude podľa prognózy polovica slovenských detí trpieť nadváhou a obezitou
14.03.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) upriamuje pozornosť na významný nárast počtu detí s nadhmotnosťou a obezitou. Prognózy hovoria, že do 10 rokov bude nimi trpieť každé druhé dieťa na Slovensku. Obezita je pritom jedným z hlavných rizikových faktorov pre vznik mnohých vážnych ochorení.
Podľa údajov VšZP stúpol počet poistencov s diagnostikovanou obezitou za posledné tri roky takmer dvojnásobne. Ide však iba o počet poistencov, ktorým bola uhradená zdravotná starostlivosť na diagnózy súvisiace s obezitou a nadmernou výživou. Veľká časť populácie totiž obezitu nevníma ako zdravotný problém a rieši až pridružené ťažkosti. Patria k nim problémy s dýchaním, vysoký krvný tlak, ortopedické a pohybové ťažkosti, či problémy so psychikou.
Problém s obezitou sa v čoraz väčšej miere dotýka aj detí a dorastu. V spoločnosti je detská obezita vnímaná ako prirodzená, pritom prevalencia detskej nadváhy a obezity na Slovensku sa podľa Svetovej obezitologickej asociácie (WOF) pohybovala v roku 2020 na úrovni 27 percent. Odhaduje sa, že do roku 2035 bude takmer polovica detí na Slovensku trpieť nadváhou, resp. obezitou.
„Nadváha v detstve a dospievaní je spojená s vyšším rizikom a skorším nástupom ďalších chronických ochorení. Ďalším dôsledkom obezity je zhoršenie funkcie pľúc, ohrozená je aj pečeň, no pre deti a dospievajúcich má aj nepriaznivé psychosociálne dôsledky – ovplyvňuje školské výsledky, sociálne väzby a znižuje sebadôveru. Až 4 z 5 detí s obezitou budú s vysokou pravdepodobnosťou trpieť nadhmotnosťou a obezitou aj v dospelosti, a to s podstatne vyšším rizikom rozvoja ochorení asociovaných s obezitou,“ hovorí prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MPH.
Ako VšZP bojuje s obezitou?
Hlavným poslaním VšZP je starať sa o zdravie poistencov s dôrazom na prevenciu. V tejto súvislosti uchopila tému obezity komplexne v podobe projektu Pohyb je zdravý. Cieľom webovej stránky www.pohybjezdravy.sk je zvýšiť dostupnosť relevantných informácií o zdravom životnom štýle a o správnom pohybe. K dispozícii je hodnotný obsah v podobe tréningových programov pre celú rodinu, článkov od odborníkov o zásadách vyváženého stravovania, jedálničky upravené pre potreby aktívnych ľudí a ďalšie tipy pre zdravší život. Okrem toho VšZP hradí detským poistencom špeciálne vyšetrenia, ktoré sú zabezpečené pri preventívnej prehliadke u pediatra. V prípade pozitívnych výsledkov odošle pediater dieťa k špecialistovi, ktorý nastaví ďalší manažment zdravotnej starostlivosti.
VšZP podporila projekt Slovensko proti obezite v gescii Slovenskej obezitologickej asociácie a Slovenskej lekárnickej komory. „Okrem toho podporujeme Linku obezity, ktorá predstavuje ďalšiu možnosť prevencie tohto ochorenia. Linka je bezplatná a umožňuje ľuďom s obezitou spojiť sa s lekárom špecialistom na manažment obezity,“ dopĺňa hovorkyňa VšZP Danka Capáková.
Náklady na liečbu obezity budú násobne rásť
„Náklady na dlhodobú liečbu obezity a s ňou spojených ďalších ochorení ďaleko prevyšujú náklady na preventívne prehliadky. Preto sa na prevenciu zameriavame ako na jednu z kľúčových a strategických tém VšZP. Stúpajúce počty našich poistencov s obezitou a ďalšími chronickými ochoreniami nás v našej vízii len utvrdzujú,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových.
Obezita negatívne vplýva nielen na kvalitu života, ale aj na verejné zdravotníctvo. Podľa dát WOF stála v roku 2019 liečba obezity v prepočte na jedného obyvateľa Slovenska približne 473 eur, v roku 2020 sa suma zvýšila na takmer 500 eur a prognóza na rok 2030 hovorí, že liečba obezity bude na jedného Slováka vychádzať na 830 eur.
Najnovšie správy
-
Každý druhý poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne mal za posledné tri roky predpísané antibiotiká
28.04.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zverejnila alarmujúce dáta o nadmernom užívaní antibiotík na Slovensku. Z analýzy údajov najväčšej zdravotnej poisťovne vyplýva, že v roku 2024 malo predpísané antibiotiká až 40 % všetkých poistencov.
Všeobecná zdravotná poisťovňa motivuje k očkovaniu proti rakovinovému vírusu, poistenci môžu ušetriť takmer sto eur
25.04.2025
Ľudský papilomavírus (HPV) je vysoko nákazlivý vírus, s ktorým sa počas života stretne väčšina populácie. Existuje viacero typov HPV. Niektoré sa môžu prejaviť genitálnymi bradavicami, iné zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Na prenos vírusu stačí kontakt slizníc, preto sa ním môžu nakaziť aj sexuálne neaktívni ľudia. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie v pubertálnom veku, avšak význam očkovania neklesá ani v dospelosti.