Ako môžu plavky zvýšiť bezpečnosť vo vode?
02.07.2025
Počas letných mesiacov trávia deti viac času pri vode, čo so sebou prináša zvýšené riziko nehôd. Odborníci upozorňujú na dôležitosť farby plaviek – sýte a kontrastné odtiene sú pod vodnou hladinou lepšie viditeľné. Vďaka vhodne zvolenej farbe možno zabrániť nešťastiu či tragédii. Platí, že čím je farba výraznejšia – tým lepšie.
Pri letnom kúpaní veľakrát pomôže zabrániť nešťastiu práve vhodne zvolená farba plaviek. „Najvhodnejšie farby plaviek sú neónové – ružová, žltá, zelená alebo aj červená,“ vymenúva inštruktorka prvej pomoci Andrea Stískalová. Vhodné sú aj plavky s reflexnými prvkami, ktoré dokážu pomôcť vidieť dieťa v tmavých alebo zakalených vodách. „Nikdy nekupujte deťom biele, modré alebo pastelové farby plaviek. V mori alebo v jazere niektoré farby plaviek nie je vôbec vidieť,“ upresňuje inštruktorka. Ďalšími nevhodnými farbami sú čierna a tiež tmavomodrá, ktoré sú v slnečnom svetle a vo vode zle viditeľné.
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR posiela v tomto období svoje posádky do terénu častejšie. Počas minuloročných prázdnin eviduje 10 prípadov topenia sa detí, pričom sa 3 skončili tragicky. Dôležité preto je, aby boli rodičia pri vode ostražití, mali deti stále na očiach a nenechávali ich bez dozoru. Topenie totiž môže podľa A. Stískalovej viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, ako je poškodenie mozgu, pľúc a srdca. „Deti, ktoré sa topili, môžu neskôr bojovať s psychologickými traumami a úzkosťou. Niektoré deti môžu mať trvalé následky ako sú problémy s učením, rečou a motorikou. Topenie môže mať aj negatívny vplyv na duševné zdravie ako je strach z vody a sociálne fungovanie dieťaťa.“
Rodičia by preto mali dodržiavať niekoľko bezpečnostných zásad: nikdy nenechávať dieťa pri vode bez dozoru, naučiť dieťa plávať, používať správne plavecké pomôcky, všímať si nebezpečenstvá, vyberať z vody hračky, ktoré môžu dieťa lákať späť do vody a poslednou radou je byť pripravený na núdzové situácie. „Vhodné je naučiť sa KPR
(kardiopulmonálnu resuscitáciu) a mať pri sebe telefón na hovor na tiesňovú linku 112 alebo 155,“ objasňuje inštruktorka prvej pomoci A. Stískalová. Dodržiavaním zásad bezpečnosti pri vode rodičia vytvoria deťom bezpečné prostredie a pomôžu predchádzať komplikáciám alebo tragédiám.
Poistenci, ktorí sú súčasťou VšZP rodiny viac ako rok, nemajú nedoplatky na zdravotnom poistení a s aktivovaným prístupom do mobilnej aplikácie VšZP alebo ePobočky, sa s lekárom môžu spojiť hocikedy, keď ho potrebujú, doma aj na dovolenke, a to prostredníctvom jedného z benefitov vernostného programu Vernosť+. „Cez benefit Dr. Nonstop+ majú možnosť poradiť so všeobecným lekárom alebo pediatrom o svojom zdravotnom stave, prípadne o stave svojho dieťaťa online alebo telefonicky a to 24 hodín denne, 7 dní v týždni,“ vysvetľuje hovorkyňa VšZP Danka Capáková. Zároveň si môžu dať predpísať liek, ktorý dlhodobo užívajú ak sú zároveň sledovaní u špecialistu, predpisované lieky sú na plnú úhradu a predpísanie akýchkoľvek iných liekov je na rozhodnutí lekárov v MEDDI app a nie sú nárokovateľné. Balík služieb je možné zakúpiť si za zvýhodnený mesačný poplatok pre jednotlivca za 9,22 € alebo pre skupinu až 4 poistencov za 17,2 €. Ešte pred zakúpením balíka služieb je možné využiť dva kontakty s lekárom zadarmo.
Najnovšie správy
-
Všeobecná zdravotná poisťovňa pri zmluve s Nemocnicou Malacky zohľadnila odborné a finančné analýzy, ako aj odporúčania ÚDZS
02.07.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa pristupuje k financovaniu zdravotnej starostlivosti na základe odborných a finančných analýz a odporúčaní Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý poukázal na potrebu postupnej korekcie historických disproporcií vo financovaní nemocníc.
Všeobecná zdravotná poisťovňa sa s CPLDZ v Bratislave dohodla na kontinuálnom pokračovaní zmluvného vzťahu
01.07.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa sa dohodla s Centrom pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave na plynulom pokračovaní zmluvného vzťahu.