Preskočiť na obsah

26.08.2015 - Stanovisko VšZP k uhrádzaniu nekategorizovaného lieku Jakavi

26.08.2015

 

V súvislosti s konkrétnym prípadom pacienta, VšZP registruje zvýšený záujem médií o podmienky úhrady nekategorizovaného lieku Jakavi. Liek na Slovensku nie je hradený z verejného zdravotného poistenia. V praxi to znamená, že poisťovňa ho môže schváliť len na výnimku.
Liek Jakavi je novým liekom, ktorý sa na Slovensku výnimočne začal používať len od roku 2013. VšZP s cieľom zabezpečiť svojim poistencom modernú liečbu, tento nekategorizovaný liek schvaľovala na výnimku dva roky. V roku 2013 uhradila liečbu liekom Jakavi 9 poistencom a v roku 2014 to bolo 18 poistencov.
Po dvoch rokoch využívania lieku v reálnej terapeutickej praxi (nie v podmienkach klinických štúdií), VšZP v spolupráci s odborníkmi i výrobcom, vyhodnocuje účinnosť liečby. Na základe výsledkov vyhodnotenia budú stanovené nové pravidlá pre schvaľovanie výnimiek na tento liek. Pravidlá sú založené na tom, aby liek dostali všetci pacienti, u ktorých je reálny predpoklad úspešnosti liečby. V najbližších týždňoch bude VšZP schvaľovať nové žiadosti o výnimku na liek Jakavi všetkým poistencom, ktorí splnia kritériá, založené na vyhodnotení doterajších skúseností s touto liečbou. Zároveň sa výrobca lieku zaviazal, že podnikne kroky k výraznému zníženiu ceny lieku a zváži jeho zaradenie medzi kategorizované lieky.

 

Informovala: VšZP, Bratislava, 26.08. 2015

 

Hore
Infolinka 0850 003 003

Váš prehliadač je zastaralý.

Aktualizujte si svoj prehliadač na najnovšiu verziu. Vďaka tejto aktualizácii si budete môcť prehliadať web stránku Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ako aj všetky ďalšie web stránky, podstatne komfortnejšie a bez problémov s ich správnym zobrazením.

Pre inštaláciu niektorého z moderných prehliadačov si vyberte z nasledovnej ponuky:

Pokračovať bez aktualizácie
© 2005-2017 Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s. Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay, a. s.