Logo - Všeobecná zdravotná poisťovňa Štvorcové logo - Všeobecná zdravotná poisťovňa

Prepoistiť sa

S nami budete mať zdravie vždy po ruke. Vyplňte prihlášku a všetko ostatné nechajte na nás.

Chcem sa prepoistiť

Odber noviniek

Novinky z oblasti zdravotného poistenia, informácie o zmenách zákonov, výhodách a zľavách pre poistencov, vyplňte, prosím, registračný formulár.

Zajtra je Svetový deň workoholikov. Dominujú medzi nimi ženy a ľudia po 40. roku života

04.07.2023

So závislosťou na práci, výkone či dosahovaní úspechu môže človek fungovať celé desaťročia, dokonca celý život. Následky workoholizmu sú však širokosiahle – od straty vzťahov až po vážne zdravotné problémy. Prevenciou je hľadanie viacerých zdrojov sebahodnoty a sebapotvrdenia. Upozorňuje na to aj Svetový deň workoholikov, ktorý si pripomenieme 5. júla.

Workoholizmus nie je samostatná diagnóza, skôr ide o symptóm mnohých iných diagnóz ako je obsesívne kompulzívna porucha (OCD), úzkostné poruchy či poruchy sebahodnoty a sebaidentity, dokonca môže ísť o symptóm nevyriešenej traumy a iných problémov,“ vysvetľuje psychologička Lenka Uherová. Pre ilustráciu, vlani VšZP evidovala 4 314  poistencov s diagnózou OCD a lekári minulý rok predpísali lieky na úzkostné poruchy spolu 101 535 poistencom VšZP.

Medzinárodné dáta ukazujú vyššiu mieru výskytu workoholizmu u žien, a to z dôvodu charakterových čŕt ako je perfekcionizmus a emocionálna zaangažovanosť. „Dáta zo škandinávskych krajín naznačujú, že najčastejšie workoholizmus zažívajú ľudia vo veku 46 – 58 rokov, s ukončeným maturitným až bakalárskym štúdiom, žijúci v partnerskom zväzku a v domácnosti bez detí. Treba však brať do úvahy, že dáta sú skreslené v zmysle vysokého štandardu práce v škandinávskych krajinách,“ približuje odborníčka.

Ako aj pri iných závislostiach, aj pri workoholizme platí, že človek má problém udržať si zdravú hranicu v práci a včas prestať. Často je to sprevádzané ignorovaním signálov tela ako je hlad či smäd. „Ja spozorniem vždy, keď mi klient vraví, že práca je jeho  jediná aktivita, že ničomu inému sa nevenuje, nič iné ho/ju nezaujíma a na nič sa po práci neteší a zároveň, tá práca samotná neprináša naplnenie v ich živote. Vtedy môžeme hovoriť, že ide o workoholizmus,“ opisuje L. Uherová.

Najzávažnejším následkom workoholizmu môže byť celkový fyzický aj psychický kolaps. Ten však nemusí nastať celé roky. „Človek môže takto fungovať roky aj desaťročia, dokonca celý život. Pomaly celkovo zužuje svoj život iba na prácu a prichádza o hlboké vzťahy, stráca chuť tešiť sa z maličkostí, stráca schopnosť oddychovať a telo sa skrátka neregeneruje tak, ako to má biologicky nastavené. Workoholizmus býva často spojený s depresiou, úzkosťami, poruchami príjmu potravy, nespavosťou, búšením srdca,“ vymenúva psychologička. Prvé známky závislosti na práci sa tak dajú badať už po pár dňoch, kedy ignorujeme svoje psycho-fyziologické potreby.

Trend workoholizmu sa však posledných päť rokov postupne zlepšuje. Prispievajú k tomu absolventi škôl, ktorí už na pohovoroch hľadajú balans medzi prácou a voľným časom. „Ozdravuje to trh, organizácie tým pádom zlepšujú podmienky práce a výkonové staršie generácie sa inšpirujú, že trvalo udržateľná miera práce nie je taká, že robím na 100% svojich psychických aj fyzických síl, ale že môžem odvádzať kvalitnú prácu a zároveň rešpektovať svoje schopnosti a možnosti,“ sumarizuje Lenka Uherová. Ako prevencia pred workoholizmom funguje hľadanie a investovanie do bohatšieho a rôznorodejšieho zdroja sebahodnoty.  „Rozdeľte si to na viac vecí. Keď potom v jednej nepôjde všetko podľa predstáv, alebo pochybíte, máte ďalšie zdroje potvrdenia aj inde,“ dodáva odborníčka.

Nájsť balans pomôže aj VšZP

Nájsť rovnováhu medzi súkromným a pracovným životom pomôže najmä ženám – matkám aj psychologické poradenstvo od VšZP. Službu bezplatného predpôrodné a popôrodného poradenstva, ktoré je rozšírené o pomoc psychológov, môžu bezplatne využiť poistenky VšZP online alebo telefonicky. Konzultácie vykonávajú skúsení psychológovia a psychiatri. Svoj termín a čas stretnutia s odborníkom si záujemkyňa rezervuje prostredníctvom stránky www.vszp.sk/mama/. Pri výbere termínu je tiež možné zvoliť si aj tému, o ktorej sa poistenka chce porozprávať. Klientka môže využiť dve bezplatné konzultácie s psychológom. „Všetky poistencom poskytnuté informácie v rámci registrácie i celého procesu poradenstva sú dôverné,“ dodáva manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová.

Najnovšie správy

 • VšZP a Slovenský olympijský a športový výbor spojili sily na podporu prevencie a športu

  18.07.2024

  Spolupráca pri organizovaní športových podujatí, podpora mladých talentov, workshopy a semináre pre športovcov i verejnosť, ale aj vzájomná výmena dát a kooperácia v oblasti výskumu. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) podpísali memorandum o spolupráci. Cieľom je užšia spolupráca v oblasti podpory prevencie a zdravého životného štýlu a tiež pri rozvoji slovenského športu.

  Čítajte viac

 • Riziko úrazu u detí počas letných mesiacov rastie

  15.07.2024

  Prázdniny, pekné počasie či experimentovanie sa pravidelne podpisujú pod každoročný vzrastajúci trend úrazovosti u detí počas leta. Ten eviduje aj Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, ktoré vysiela záchranárov k deťom tradične viac ako v iných mesiacoch v roku. Od júna do septembra 2023 uskutočnili záchranári 8 172 výjazdov k detským pacientom s rôznymi zdravotnými ťažkosťami.

  Čítajte viac

Všetky správy