Potrebujete pomôcť?
Kontaktuje nás, radi vám pomôžeme.
- Infolinka0850 003 003
- E-mailinfolinka@vszp.sk
- Napíšte nám cezkontaktný formulár
Zdravotná starostlivosť v EU a mimo EU
EPZP je vystavený max. do 30 dní odo dňa podania žiadosti a platí 10 rokov. Pokiaľ je poistenec držiteľom občianskeho preukazu s elektronickým čipom, VšZP s účinnosťou od 1.7.2018 mu vydá už len jednostranný EPZP. V prípade, že poistenec nedisponuje uvedeným občianskym preukazom s čipom, VšZP mu naďalej vydá EPZP ako obojstranný preukaz, na jednej strane je EPZP, na druhej strane preukaz poistenca verejného zdravotného poistenia.
Ak poistenec nepodá žiadosť o jeho vydanie 30 dní pred plánovaným odchodom do zahraničia, odporúčame požiadať o Náhradný certifikát k EPZP, ktorý bude vystavený ihneď. EPZP je možné vybaviť viacerými spôsobmi (cez web, telefonicky, osobne, poštou). Bližšie informácie o spôsobe vybavenia nájdete na www.vszp.sk v sekcii Úvod > Poistenci> Služba pre Vás.
Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. (VšZP) je povinná vydať na požiadanie poistenca informáciu o zmluvnom poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, pričom informácie o zmluvných vzťahoch s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti sú dostupné aj na webe: http://www.vszp.sk/poskytovatelia/zoznam-zmluvnych-pzs. Nie je možné vydávať informácie o nezmluvných poskytovateľoch. Pre refundáciu platby za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v inom členskom štáte EU nie je dôležité, či poskytovateľ má zmluvu s konkrétnou zdravotnou poisťovňou v Slovenskej republike. Dôležité je, aby mal zmluvu aspoň s jednou zdravotnou poisťovňou. Poisťovne členských štátov EÚ majú možnosť administratívne si tieto informácie navzájom vymeniť prostredníctvom informačných formulárov E126EU- SADZBY PRE REFUNDÁCIU VECNÝCH DÁVOK a E001EU - ŽIADOSŤ O INFORMÁCIE, OZNÁMENIE INFORMÁCIÍ, ŽIADOSŤ O FORMULÁRE, UPOMIENKA.
Registráciou NRP na formulári E106EU nedochádza k zmene zdravotnej poisťovne, ale k zániku verejného zdravotného poistenia v SR. Všetci NRP sa od dátumu registrácie stávajú poistencami zahraničnej zdravotnej poisťovne a ďalej sa na nich vzťahuje legislatíva daného štátu.
Od 1.10.2013 je v platnosti novela zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Podľa § 9d ods. 1 cezhraničná zdravotná starostlivosť (ďalej len „cezhraničná ZS“) je zdravotná starostlivosť poskytovaná alebo indikovaná poistencovi v inom členskom štáte EÚ, ktorú poistenec uhrádza poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti priamo. (uvedené sa týka ambulantnej aj ústavnej ZS – (hospitalizácie)). Cezhraničnou ZS nie je:
a) Sociálna služba
b) Odber, testovanie, spracovanie, konzervácia, skladovanie a distribúcia orgánov, tkanív alebo buniek na účely transplantácie
c) Program očkovania obyvateľstva proti infekčným chorobám
Podľa § 9d ods. 2 poistenec má právo na preplatenie nákladov cezhraničnej ZS poskytnutej v inom členskom štáte EÚ, ak patrí do rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia v SR vo výške úhrady v SR; (táto zdravotná starostlivosť je v Slovenskej republike poskytovaná a hradená z verejného zdravotného poistenia a musia byť splnené všetky zákonné predpisy, ktoré platia aj v Slovenskej republike – napr. výmenné lístky u špecialistov, u stomatológa – preventívna prehliadka v predchádzajúcom roku a pod.).
Podľa § 9d ods. 8 poistenec má právo na preplatenie nákladov cezhraničnej ZS, ak písomne požiada príslušnú zdravotnú poisťovňu do šiestich mesiacov od ukončenia poskytnutej cezhraničnej ZS.
Na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v ČR v plnom rozsahu je potrebné požiadať zdravotnú poisťovňu o vydanie nárokového formulára E121SK. Zdravotnej poisťovni dôchodca predloží: identifikačný doklad; preukaz poistenca; doklad zo Sociálnej poisťovne, že osoba poberá dôchodok v Slovenskej republike; čestné vyhlásenie, že osoba nepoberá dôchodok v ČR a nie je tam ekonomicky aktívna, resp. v inom ČŠ EÚ; doklad o bydlisku v ČR a čestné vyhlásenie dôchodcu, že si presúva ťažisko záujmov do ČR.
Zdravotná poisťovňa vyplní formulár E121SK v časti A v dvoch origináloch a zašle ho na potvrdenie do Sociálnej poisťovne. Po potvrdení Sociálnou poisťovňou ho poštou alebo prostredníctvom styčných orgánov zašle do zdravotnej poisťovne v ČR, prípadne ho odovzdá priamo žiadateľovi.
Po potvrdení formulára vydá poistencovi česká zdravotná poisťovňa preukaz poistenca verejného zdravotného poistenia s nárokom na plnú zdravotnú starostlivosť v ČR.
V prípade návštevy Slovenskej republiky poistenec má nárok čerpať zdravotnú starostlivosť v SR na preukaz poistenca, ktorým bude mať zabezpečenú plnú zdravotnú starostlivosť v SR.
Počas pobytu v inom členskom štáte Európskej únie, EHP a vo Švajčiarsku poistenec má nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť na základe EPZP, ktorý mu vystaví slovenská zdravotná poisťovňa. Použiť je ho možné aj na čerpanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku a Macedónsku.
a) originál dokladu o zaplatení, ktorým je doklad z registračnej pokladne, príjmový pokladničný doklad alebo doklad, v texte ktorého je potvrdené prijatie sumy, ústrižok o zaplatení poštovej poukážky, debetné avízo z banky, potvrdenie o odpísaní finančnej čiastky z bankového účtu, kópia výpisu z bankového účtu,
b) originál dokladu s rozpisom poskytnutých výkonov ako faktúra, vyúčtovanie zdravotných výkonov, lekársky predpis pri vydaní liekov, lekársky poukaz pri vydaní zdravotníckej pomôcky,
c) záznam o ošetrení, správu o poskytnutej zdravotnej starostlivosti.
VšZP postupuje pri refundácii nákladov za zdravotnú starostlivosť poskytnutú v štátoch EÚ, EHP a Švajčiarska podľa toho, pre ktorú alternatívu sa poistenec rozhodol v žiadosti.
Postup VšZP podľa rozhodnutia poistenca o spôsobe refundácie:
1. vo výške nákladov v SR:
Poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ktorá bola zaplatená, ohodnotí zodpovedný pracovník podľa cien VšZP platných v dobe ošetrenia tak, ako by bol poistenec ošetrený v SR.
2. vo výške, ako hradí poisťovňa v členskom štáte EÚ:
VšZP vyhotoví formulár E126SK, resp. SED S067, ktorým sa informuje v členskom štáte EÚ, v akej výške môžu byť náklady refundované. Zdravotná poisťovňa v štáte ošetrenia potvrdí čiastku, ktorú by zaplatila za rovnaké ošetrenie za svojho poistenca.
Ak je v zaplatenej čiastke zahrnutá aj spoluúčasť (poplatok, ktorý platia povinne poistenci v danom štáte), táto nemôže byť refundovaná. Z uvedeného dôvodu nemusí byť potvrdená čiastka rovnaká, ako čiastka zaplatená.
Ak náklady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť hradí v plnej výške aj poistenec v danom štáte, čiastka k refundácii je nulová.
VšZP nemôže ovplyvniť výšku refundácie, ktorú potvrdzuje zdravotná poisťovňa členského štátu, v ktorom bol poistenec VšZP ošetrený.
Poistencovi môže byť refundovaná maximálne suma, rovnajúca sa zaplatenej sume za zdravotnú starostlivosť.
Váš prehliadač je zastaralý.
Aktualizujte si svoj prehliadač na najnovšiu verziu. Vďaka tejto aktualizácii si budete môcť prehliadať web stránku Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ako aj všetky ďalšie web stránky, podstatne komfortnejšie a bez problémov s ich správnym zobrazením.
Pre inštaláciu niektorého z moderných prehliadačov si vyberte z nasledovnej ponuky: