Potrebujete pomôcť?

Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme.

Buďte informovaní

Vyhľadať najbližšiu pobočku
 

Richard Strapko: O našich poistencov bojujeme férovo

25.08.2020

Jediným dôvodom na zmenu zdravotnej poisťovne by mala byť férová súťaž medzi konkurentami a rozhodne nie provízie pre poisťovacích maklérov. Trvám na tom, že financie určené na odmeny poistných maklérov by mali zostať v systéme verejného zdravotného poistenia a zdravotné poisťovne by o priazeň poistencov mali „zabojovať“ kvalitnými službami, tvrdí v rozhovore pre denník Pravda Richard Strapko, generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Ako by ste charakterizovali Všeobecnú zdravotnú poisťovňu? Čo môžu od nej očakávať poistenci?

Pre mňa je Všeobecná zdravotná poisťovňa značka sily a stability. Jej skúsenosti so zabezpečovaním zdravotnej starostlivosti nemajú na Slovensku konkurenciu. Máme zazmluvnených viac ako 11-tisíc poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v každom regióne Slovenska, čo našim poistencom zabezpečí v prípade potreby poskytnutie zdravotnej starostlivosti vždy, keď ju potrebujú. Dlhodobo vynakladáme najviac peňazí na jedného poistenca. Napríklad v minulom roku to bolo až 1 087 eur, čo je o takmer 300, respektíve o približne 450 eur viac ako dávajú ročne konkurenčné zdravotné poisťovne. Zároveň sme lídrom v podporovaní najmodernejších liečebných postupov a technológií, ktoré našim poistencom zvyčajne hradíme ako prví na Slovensku.

Napriek tomu vám v minulom roku odišiel rekordný počet poistencov. Prečo?
Ten dôvod je jednoduchý. Pod odchody našich poistencov sa prvom rade podpísala cielená a masívna kampaň, ktorá bola orientovaná na pár konkrétnych benefitov. Všeobecná zdravotná poisťovňa má porovnateľné benefity, avšak myslím si, že sme zlyhali v ich propagácií. To je oblasť, v ktorej sa musíme zlepšiť a povedať poistencom, že nie len benefity sú dôležité, ale aj zabezpečenie tej najlepšej a častokrát aj najnákladnejšej liečby je mimoriadne dôležité a práve v tomto je Všeobecná zdravotná poisťovňa absolútnym lídrom medzi zdravotnými poisťovňami. Vždy keď ide do tuhého, poistenec, ktorý potrebuje nákladnú zdravotnú starostlivosť, aj tak väčšinou skončí u nás.

Môžete byť konkrétny?
Takmer 70 % všetkých onkologických pacientov je poistených v našej poisťovni. Minulý rok sme investovali do liečby rôznych druhov rakoviny takmer 350 miliónov eur a táto suma sa každý rok navyšuje, pretože našim poistencom hradíme najmodernejšie a najinovatívnejšie liečby. Tento rok napríklad pre poistencov s onkologickým ochorením zabezpečujeme prístup k najmodernejšej molekulárnej diagnostike, ktorá im zabezpečí včasnú vysokoúčinnú terapiu na mieru podľa typu nádoru, čo im zabezpečuje neporovnateľne lepšiu kvalitu života v porovnaní s klasickou liečbou. Inými slovami, dokážeme sa spoľahlivo postarať aj o pacientov s najvážnejšími diagnózami a nie len o tých, čo potrebujú dentálnu hygienu. Poviem aj príklad. U nás je poistených 204 z celkovo 207 hemofilikov na Slovensku a liečba nášho najnákladnejšieho poistenca prekročila v minulom roku sumu až 680 000 eur.

Tohtoročné prepoisťovacie obdobie ide do finále. Ako vnímate súťaž medzi konkurenciou?
Musím povedať, že konkurenčný boj by mal byť férový, ale pri konkurencii to tak ani zďaleka nie je. Chcem dôrazne odmietnuť nekalé prepoisťovacie praktiky konkurencie. Poviem aj konkrétny prípad. Je veľmi neférové, že makléri vedome zavádzajú poistencov napríklad tým, že tvrdia, že VšZP niektoré výkony neuhradí. Ako príklad môže uviesť špeciálne cytologické vyšetrenie LBC metódou u gynekológa, ktorú sa zaviedli ako prví na trhu a ženám ju samozrejme hradíme. Som presvedčený, že jediným dôvodom na zmenu zdravotnej poisťovne by mala byť férová súťaž medzi konkurentami a rozhodne nie provízie pre poisťovacích maklérov. Trvám na tom, že financie určené na odmeny poistných maklérov by mali zostať v systéme verejného zdravotného poistenia a zdravotné poisťovne by o priazeň poistencov mali „zabojovať“ kvalitnými službami. Ak odporúča jednu zo zdravotných poisťovní sestra, lekár, alebo ktokoľvek zo zdravotníckeho personálu, tak tomu absolútne rozumiem, lebo tí ľudia presne vedia o čom hovoria. Keď však ľudí na zmenu zdravotnej poisťovne „presviedča“ nejaký maklér s jednodňovým školením a o zdravotnom poistení má nulové vedomosti, tak s tým jednoznačne nesúhlasím.

Ako by teda podľa vás mala vyzerať férová súťaž o poistenca?
V prvom rade by sme mali bojovať o poistencov kvalitnými službami, ktoré im vieme poskytnúť. Najdôležitejšie je, aby mali poistenci za každých okolností zabezpečenú čo najkvalitnejšiu a najdostupnejšiu zdravotnú starostlivosť. Rozhodne som proti tomu, aby hlavným cieľom získania poistenca bola provízia do jeho vačku, s čím sa žiaľ v prepoisťovaní u konkurencie stretávame. Toto sa jednoznačne musí stať minulosťou.

Prečo by teda mali vaši poistenci u vás zostať a čo prečo by mali prísť noví?
Sme zdravotná poisťovňa, ktorá sa dokáže postarať naozaj o každého. Navyše našim poistencom prinášame unikátny program benefitov pre celú rodinu. Už o januára budú môcť všetci noví, ale aj súčasní poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne využiť nový produkt Peňaženka zdravia, v rámci ktorého prinášame poistencom možnosť čerpať dodatočný finančný príspevok na zdravotnú starostlivosť až do výšky 800 eur pre celú rodinu a blízkych.  My však nepočítame koľko máme benefitov, lebo dôležitejšie ako ich počet je to, aby presne reagovali na potreby našich poistencov v lepších, no najmä v tých horších časoch. Ako reakciu na aktuálnu situáciu sme naše benefity rozšírili napríklad o kompletnú diferenciálnu diagnostiku pre našich poistencov, ktorá v čase blížiacej sa chrípkovej sezóny pomôže lekárovi spoľahlivo odlíšiť bežné respiračné ochorenie od nového koronavírusu, čím bude mať poistenec rýchlejší prístup k účinnej liečbe. My vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa rozhodli staviť na hodnotové benefity s dlhodobým efektom na zdravie. Môžeme si to dovoliť aj preto, že prípadný zisk nevnímame ako odmenu pre akcionára, či už domáceho alebo zahraničného, ale zisk vnímame prioritne ako prostriedok na zvyšovanie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre našich poistencov.

Rozhovor v skrátenej podobe, ako aj zoznam našich benefitov a našu inzerciu môžete nájsť v prílohe denníka Pravda vydaného 24.8.2020.

 

Archív noviniek

Hore
Infolinka 0850 003 003

Váš prehliadač je zastaralý.

Aktualizujte si svoj prehliadač na najnovšiu verziu. Vďaka tejto aktualizácii si budete môcť prehliadať web stránku Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ako aj všetky ďalšie web stránky, podstatne komfortnejšie a bez problémov s ich správnym zobrazením.

Pre inštaláciu niektorého z moderných prehliadačov si vyberte z nasledovnej ponuky:

Pokračovať bez aktualizácie
© 2005-2017 Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s. Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay, a. s.