Potrebujete pomôcť?

Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme.

Buďte informovaní

Vyhľadať najbližšiu pobočku
 

Prevencia zachraňuje životy– Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka najširšie preventívne prehliadky

14.10.2020

Veľa sa o nej hovorí a píše, takmer každý o nej teoreticky vie, no málokto na ňu chodí. O čom je reč? O pravidelnej preventívnej prehliadke, ktorá môže zachrániť život. Aj keď prevencii prikladá Všeobecná zdravotná poisťovňa veľký význam a venuje sa jej už mnoho rokov, realita ukazuje, že osvety v tejto oblasti nie je nikdy dosť. Pritom veľké množstvo ľudí lekára navštívi až vtedy, keď sa objavia prvé zdravotné problémy, ktoré ich začnú obmedzovať v práci a znižovať kvalitu ich života. V mnohých prípadoch je však už neskoro a diagnóza neumožňuje úplné vyliečenie. Preto je mimoriadne dôležité absolvovať preventívne prehliadky, aj keď sa cítime úplne zdraví. Mnohí Slováci pri svojom hektickom živote zabúdajú na preventívne prehliadky u lekárov. Zo štatistík vyplýva, že zväčša sa vyhýbajú preventívnym prehliadkam u všeobecných lekárov, ale aj u stomatológov a gynekológov. Aj napriek postihom – ako je hradenie plnej sumy stomatologických úkonov, ktoré sú pacientovi poskytnuté, ich ignorujú.

„Pre nás je prevencia kľúčová a preto jej prikladáme mimoriadny význam. Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka pre svojich poistencov najširšie preventívne prehliadky, ktoré sú zamerané na zachytenie čo najväčšieho množstva rizikových faktorov. Zameriavame sa na onkologické ochorenia a snažíme sa neustále dopĺňať rôzne ďalšie vyšetrenia, aby boli začínajúce choroby zachytené v počiatočnom štádiu“, povedal Richard Strapko, generálny riaditeľ VšZP. Ako ďalej dodal, keď sa choroby zachytia skôr, znamená to výrazne lepšiu kvalitu života pacienta. Niektoré onkologické ochorenia majú predonkologické štádium, ktoré sa vďaka preventívkam môže zachytiť a zamerať sa na monitorovanie, ktoré môže pomôcť včasnému odhaleniu.

„Dospelí ľudia dávajú priority všetkému, iba zdraviu nie. Choroba je pre nich niečo vzdialené, pretože sa cítia zdraví a vitálni. Málokto si z nás uvedomuje, že práve tie najvážnejšie choroby nie sú poznať. V čase, kedy sú riešiteľné tak nebolia, ale potom keď bolia, tak je už neskoro. Slováci nechodia na prevencie, pretože nevidia dôvod, prečo by mali doktora navštíviť. Hovorí sa, že keby celá slovenská populácia absolvovala vyšetrenie krvi v stolici – čo je preventívne vyšetrenie pre karcinóm hrubého čreva, tak by sme ročne zachránili až neuveriteľných 700 životov“, uviedla podpredsedníčka predstavenstva VšZP, Beata Havelková.

Aj pri kardiovaskulárnom systéme sú prehliadky posilnené o ďalšie vyšetrenia nad rámec zákona, ktoré včas zachytávajú ochorenie. Pri duševných ochoreniach má VšZP zazmluvnený test u všeobecných lekárov, ktorý je zameraný na včasný záchyt Alzheimerovej choroby alebo demencie v istej vekovej skupine.

Archív noviniek

Hore
Infolinka 0850 003 003

Váš prehliadač je zastaralý.

Aktualizujte si svoj prehliadač na najnovšiu verziu. Vďaka tejto aktualizácii si budete môcť prehliadať web stránku Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ako aj všetky ďalšie web stránky, podstatne komfortnejšie a bez problémov s ich správnym zobrazením.

Pre inštaláciu niektorého z moderných prehliadačov si vyberte z nasledovnej ponuky:

Pokračovať bez aktualizácie
© 2005-2017 Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s. Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay, a. s.