Preskočiť na obsah

Potrebujete pomôcť?

Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme.

Buďte informovaní

Vyhľadať najbližšiu pobočku
 

Neplodných mužov počas pandémie ubúda. Realita však môže byť iná.

26.11.2021

V uplynulých rokoch sme zaznamenávali nárast dvojíc, ktoré majú problémy otehotnieť prirodzenou cestou. Spúšťačom tohto problému podľa odborníkov môže byť nezdravý životný štýl, fajčenie, alkohol, málo pohybu, stres. Stále viac sa v súvislosti s touto témou skloňuje mužská neplodnosť. Podľa dostupných štatistík, na Slovensku by medzi mužmi ako darca spermií prešiel zhruba každý desiaty. Kvalita ich spermiogramu sa za posledných 50 rokov zhoršila o viac než 100 %.

Kým v roku 2019 VšZP evidovala približne 5 500 poistencov s diagnózou neplodnosť, ktorý navštívili lekára, boli hospitalizovaní alebo im bol vydaný liek prislúchajúci danej indikácii, vlani sa ich počet znížil na 4 800 a v tomto roku poklesol na 4 600 poistencov. Tento mužský problém sa objavuje najčastejšie vo vekovej kategórii 30 – 39 rokov. No nevyhýba sa ani o dekádu mladším mužom. „Úbytok poistencov s týmto problémom však nemusí kopírovať skutočnosť. Od začiatku pandémie sme svedkami celkového poklesu návštev u viacerých špecialistov, ako aj výrazne nižšieho záujmu o preventívne prehliadky. Navyše, muži majú tendenciu „mužský“ problém odkladať a radšej o ňom nevedieť,“ hovorí manažérka komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová.

Odhaduje sa, že na Slovensku je neplodných 15 % až 20 % párov. Na vine môže byť rovnako žena aj muž. Za neplodnosťou dvojíc je v 35 % prípadov žena, v 35 % muž. Zhruba 20 % prípadov neplodnosti je kombináciou mužských a ženských problémov. Zvyšných 5 % prípadov neplodnosti zostáva neobjasnených. Páry tak často volia umelé oplodnenie

Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci podpory zvyšovania pôrodnosti preplatila minulý rok 1 573 výkonov asistovanej reprodukcie 1 441 poistenkám. Z nich porodilo 404, čo predstavuje takmer 28-percentnú úspešnosť. „Celkové náklady súvisiace s umelým oplodnením nás vlani stáli viac ako 1,7 milióna eur. Uvedomujeme si však, že liečba neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie je pre poistencov náročná nielen po fyzickej a psychickej stránke, ale aj finančnej. Aj preto sme Peňaženku zdravia doplnili  o benefit až do výšky 450 eur na 4. cyklus asistovanej reprodukcie. Naši poistenci sa na nás môžu spoľahnúť aj v tomto náročnom období, “ hovorí Eva Peterová.

Aj v prípade mužskej neplodnosti platí: čím skôr sa o nej dozviete, tým viac času a možností na riešenie tohto problému máte. O spopularizovanie tejto témy sa aktívne snaží aj moderátor Viktor Vincze. Pred štyrmi rokmi mu bola diagnostikovaná porucha plodnosti a odvtedy jej robí osvetu a snaží sa edukovať mužov o význame a dôležitosti urologických prehliadok. Vyzýva ich aj k tomu, aby sa otázke svojej plodnosti začali venovať ešte skôr ako sa rozhodnú mať deti. „Muži na moje výzvy na sociálnych sieťach reagujú pozitívne. Povzbudzujú ma v tom, aby som o tom hovoril. Oni vedia, že k urológovi majú ísť, vedia, že im to napríklad v prípade včasnej diagnostiky rakoviny prostaty môže zachrániť život, ale strach z vyšetrenia a možno aj z jeho výsledku ich v tom brzdí. Ja ich však naďalej budem presviedčať a motivovať  k prevencii, lebo je to to najmenej a zároveň to najviac, čo pre svoje zdravie môžeme urobiť,“ dodáva Viktor Vincze, ktorým bol hosťom novembrového podcastu Všeobecne o zdraví. Otvorený rozhovor o tom, ako táto diagnóza ovplyvnila jeho pohľad na seba, ako na muža, ako zmenila dynamiku jeho vzťahu s manželkou, ale aj o tom, prečo sa rozhodli radšej pre adopciu ako pre umelé oplodnenie nájdete na webe a v podcastových aplikáciách Spotify či Apple Podcast.

Archív noviniek

Hore
Infolinka 0850 003 003

Váš prehliadač je zastaralý.

Aktualizujte si svoj prehliadač na najnovšiu verziu. Vďaka tejto aktualizácii si budete môcť prehliadať web stránku Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ako aj všetky ďalšie web stránky, podstatne komfortnejšie a bez problémov s ich správnym zobrazením.

Pre inštaláciu niektorého z moderných prehliadačov si vyberte z nasledovnej ponuky:

Pokračovať bez aktualizácie
© 2005-2017 Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s. Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay, a. s.