Potrebujete pomôcť?

Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme.

Buďte informovaní

Vyhľadať najbližšiu pobočku
 

Nadmerná konzumácia alkoholu je dlhodobou epidémiou. Ženy v pití dobiehajú mužov.

22.07.2021

Zo závislosti od alkoholu sa lieči viac ako 30-tisíc poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ide o najrozšírenejšiu formu závislosti nielen na Slovensku, ale aj v celosvetovom meradle. Presné počty ľudí, ktorí nemajú pitie pod kontrolou však nie sú známe, keďže mnohí si tento problém nepripúšťajú a nevyhľadajú odbornú pomoc.

„Kým v roku 2018 sme evidovali 35 512 poistencov závislých od alkoholu, v minulom roku sa ich počet znížil na 30 569. Dôvodom však nie je pokles závislých ľudí, ale skôr vplyv pandémie na diagnostiku a vyšetrenia, takže reálny stav môže byť práve z dôvodu obmedzení spojených s koronavírusom ešte horší,“ uvádza Matej Neumann, hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Poukazujú na to aj štatistiky zariadení na liečbu závislostí. Podľa nich sa v uplynulých mesiacoch zvýšil počet ľudí, ktorí vyhľadali odbornú pomoc. „Mnohí, ktorí už dlhšie úspešne abstinovali sa práve počas pandémie opäť rozbehli v pití, a to z dôvodu sociálnej izolácie, ku ktorej prispeli epidemické opatrenia a nariadený home office,“ dodáva riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Najviac ľudí, ktorí sa liečia zo závislosti od alkoholu je dlhodobo v skupine 41 až 60- ročných. Aj keď medzi nimi stále dominujú muži, už pár rokov je viditeľné stieranie rodových rozdielov aj v tomto smere. Ženy v pití dobiehajú mužov.

Dôsledkom neliečenej závislosti sú psychické ťažkosti, ale aj celý rad fyzických poškodení a porúch. Dochádza k nimi aj preto, že mnohí si dlho neuvedomujú, alebo nepripúšťajú prekročenie hranice medzi príležitostným popíjaním a závislosťou. „Veľmi často ide o slušných ľudí, ktorí majú rodiny a prácu. Kým počas dňa dokážu fungovať a nepiť, po návrate domov si dajú pohár vína. Z pohára sú postupne dva, z občasného pitia sa stáva pravidelné, každý večer, a to, že už sú závislí si uvedomia až vo chvíli, keď sa objavia prvé zdravotné ťažkosti,“ hovorí Ľ. Okruhlica.

V svetových rebríčkoch spotreby alkoholu dlhodobo obsadzujeme popredné miesta. „Prispieva k tomu aj fakt, že dnes je tolerované len to, ak nepijeme zo zdravotných dôvodov. Abstinencia z vlastného presvedčenia je spoločnosťou nepochopená,“ dodáva Ľ. Okruhlica. S riaditeľom Centra pre liečbu drogových závislostí sme sa v najnovšej časti podcastu Všeobecne o zdraví rozprávali aj o najčastejších dôvodoch vzniku závislostí, najúčinnejšej motivácii vyliečiť sa z nich, ale aj o jednoduchom teste, ktorý ukáže, či popíjanie alkoholu máme stále pod kontrolou, alebo sme už závislí.

Podcast Všeobecnej zdravotnej poisťovne nájdete na https://www.vszp.sk/podcasty/, preventivne.sk a v podcastových aplikáciách Spotify, Apple a na YouTube.

Archív noviniek

Hore
Infolinka 0850 003 003

Váš prehliadač je zastaralý.

Aktualizujte si svoj prehliadač na najnovšiu verziu. Vďaka tejto aktualizácii si budete môcť prehliadať web stránku Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ako aj všetky ďalšie web stránky, podstatne komfortnejšie a bez problémov s ich správnym zobrazením.

Pre inštaláciu niektorého z moderných prehliadačov si vyberte z nasledovnej ponuky:

Pokračovať bez aktualizácie
© 2005-2017 Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s. Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay, a. s.