Preskočiť na obsah

Potrebujete pomôcť?

Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme.

Buďte informovaní

Vyhľadať najbližšiu pobočku
 

Na prevenciu k urológovi chodí len 6 % mužov. Namiesto odborníkov sa spoliehajú na samoliečbu.

24.11.2021

Rakovina prostaty je najčastejším onkologickým ochorením mužov v Európe. S touto chorobou môže pacient prežiť celé roky bez toho, aby o ochorení vedel. Jeho včasné odhalenie pritom zvyšuje šance na úplne vyliečenie. Podľa štatistík Všeobecnej zdravotnej poisťovne však preventívnu prehliadku v urologickej ambulancii absolvuje len 6 percent mužov ročne. Tí si mnohokrát radšej, ako by navštívili špecializovanú ambulanciu, liečia svoje problémy preparátmi z lekárne.

„O karcinóme prostaty sa dosť hovorí, robia sa osvetové podujatia, každý rok celý november patrí mužom a prevencii. A stále k nám muži nechodia. Najskôr by som to videla v tom, že sa hanbia dať vyšetriť. Alebo sa samoliečia. To je ďalšia vec. Aj preto si myslím, že ak má muž problém s močením, mal by prísť do urologickej ambulancie, a potom nech už sa rozhodne, čo ďalej. Keď nemá karcinóm prostaty, ale len benígne zväčšenie, môže si vybrať, či sa bude liečiť liekmi na predpis, alebo voľno predajnými preparátmi. Avšak, mal by byť vyšetrený, aby si neliečil sám karcinóm prostaty. Príznaky sú totiž veľmi podobné. Medzi najčastejšie problémy, ktoré vytvára mužom, patrí slabší prúd moču, horšie vyprázdňovanie, častejšie močenie, niekedy s tým môže súvisieť aj porucha erekcie,“ upozorňuje urologička Nikoleta Ledererová. Viac o tejto téme ako aj o tom, že muži sú niekedy radšej, keď ich vyšetrí žena, prezradila urologička na portáli VšZP preventivne.sk.

Podľa dát Všeobecnej zdravotnej poisťovne je rakovina prostaty druhým najčastejším a najnákladnejším nádorovým ochorením po rakovine prsníka. „Vlani bojovalo s rakovinou prostaty približne 21-tisíc našich poistencov a na ich liečbu sme vynaložili takmer 31 miliónov eur. Je to o 8 miliónov viac ako v roku 2019. Toto číslo z roka na rok rastie, pretože našim poistencom zabezpečujeme najmodernejšiu liečbu. Jednou z nich je liečba protónom, ktorá sa využíva najmä pri nádoroch na mozgu, hlavy, ale aj prsníka a prostaty s minimálnymi vedľajšími účinkami. V protónových centrách v Prahe, v Berlíne a vo Wiener Neuschtadte sme doposiaľ odliečili 400 našich poistencov,“ hovorí manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová.

Rovnako ako pri rakovine prsníka aj pri karcinóme prostaty platí, že čím skôr ochorenie lekár odhalí, tým väčšia je pravdepodobnosť, že nad ochorením pacient zvíťazí a vylieči sa z neho úplne. Prevencia nielen zachraňuje životy, ale aj šetrí financie. Kým za preventívnu prehliadku zaplatí poisťovňa raz za tri roky necelých 7 eur, ročné náklady na poistenca s rozvinutým ochorením predstavujú tisíce eur.

VšZP sa preto aj tento rok zapojila do celosvetovej kampane Movember a vyzýva mužov, aby si našli na seba čas, prekonali ostych a dôverovali odborníkom. Aj v tomto smere poisťovňa ponúka nadštandardnú starostlivosť. Muži nad 50 rokov majú nárok na prehliadku raz za tri roky. Zo zákona majú byť vyšetrení aj muži nad 40 rokov, ak sa v ich blízkej rodine, teda u syna, brata alebo otca, vyskytlo ochorenie na karcinóm prostaty, pretože ide o dedičné ochorenie. Stojíme na strane mužov, a preto sme túto hranicu posunuli a dlhodobo uhrádzame preventívnu prehliadku u urológa všetkým pacientom nad 40 rokov každé tri roky, aj keď sa ochorenie nevyskytuje u ich najbližších príbuzných, dopĺňa Eva Peterová.

Biopsia prostaty je dôležitým diagnostickým vyšetrením, ktoré potvrdí alebo vyvráti podozrenie na zhubný nádor a pomôže lekárovi včas nastaviť vhodnú liečbu. Aby poisťovňa vyšla svojim poistencom čo najviac v ústrety, od januára tohto roka zazmluvnila toto vyšetrenie priamo v urologických ambulanciách. Poistenci tak nemusia byť pri biopsii prostaty v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti hospitalizovaní, stačí im dohodnúť si termín priamo v urologickej ambulancii. Túto možnosť doteraz využilo viac ako 550 poistencov VšZP.

Archív noviniek

Hore
Infolinka 0850 003 003

Váš prehliadač je zastaralý.

Aktualizujte si svoj prehliadač na najnovšiu verziu. Vďaka tejto aktualizácii si budete môcť prehliadať web stránku Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ako aj všetky ďalšie web stránky, podstatne komfortnejšie a bez problémov s ich správnym zobrazením.

Pre inštaláciu niektorého z moderných prehliadačov si vyberte z nasledovnej ponuky:

Pokračovať bez aktualizácie
© 2005-2017 Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s. Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay, a. s.