Preskočiť na obsah

Potrebujete pomôcť?

Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme.

Buďte informovaní

Vyhľadať najbližšiu pobočku
 

Deti a mladí ľudia sa vyrovnávajú s pandémiou ťažšie

11.11.2021

Čoraz častejšie sa pre ňu stretávajú so stratou blízkych.

Kratšie dni, menej slnka a chýbajúci vitamín D spôsobujú u mnohých ľudí smutnejšiu náladu. Toto ťažké obdobie má negatívny vplyv najmä na mladých ľudí. Práve tí veľmi citlivo vnímajú aj aktuálne zhoršujúcu sa epidemickú situáciu, ktorá sa výrazne podpisuje pod ich  psychické zdravie. Hoci v uplynulých rokoch VšZP evidovala pokles detských pacientov s rôznymi duševnými poruchami, realita je iná. Čoraz viac mladých ľudí vyhľadáva odbornú pomoc, a to v online svete.

Všeobecná zdravotná poisťovňa má zazmluvnených 819 psychiatrov a psychológov naprieč Slovenskom a viac ako polovica z nich sa venuje pomoci deťom do 18 rokov. „Duševné zdravie detí je krehké, s krízovými situáciami sa vyrovnávajú ťažšie, pretože im chýbajú životné skúsenosti, vďaka ktorým ich my, dospelí, dokážeme ľahšie prijať, spracovať a prežiť. Preto sa našim malým poistencom snažíme čo najviac vyjsť v ústrety a v tomto smere im zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť. Podľa dát našej poisťovne sa v rokoch 2018-2019 na rôzne duševné choroby liečilo niečo cez 21-tisíc detských pacientov. Vlani ich počet klesol na 17-tisíc, čo pravdepodobne spôsobil lockdown a s ním spojený obmedzenejší prístup k zdravotnej starostlivosti. Do septembra tohto roka evidujeme niečo cez 15- tisíc pacientov. Ich počet teda zrejme opäť porastie,“ vysvetľuje manažérka oddelenia komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová.

Odborníci na celom svete upozorňujú, že pandémia duševných porúch ešte len príde a dotkne sa predovšetkým mladých ľudí. Aby sa jej dôsledky čo najviac eliminovali, najväčšia zdravotná poisťovňa začala od apríla tohto roku uhrádzať svojim poistencom aj psychoterapeutickú intervenciu, individuálnu psychoterapiu alebo psychodiagnostický rozhovor prostredníctvom elektronickej komunikácie. Podmienky úhrady tohto výkonu sú zverejnené vo verejnom prísľube VšZP v platnom znení.

To, že situácia je vážna, ukazujú aj dáta OZ IPčko, ktoré len za posledných 10 mesiacov uskutočnilo na linkách pomoci viac ako 59-tisíc pomáhajúcich a krízových komunikácií. Viac ako 45-tisíc bolo s mladými ľuďmi do 30 rokov. „V posledných týždňoch sú naši odborní poradcovia na linkách pomoci v kontakte so žiakmi a študentmi, ktorí pozorujú a vnímajú zhoršujúcu sa situáciu v súvislosti s pandémiou COVID-19 a stúpajúcim počtom nakazených. Na linky prichádzajú s úzkosťami a obavami, čo keď to príde znova a znova sa zatvoria školy. Obávajú sa toho, byť znova izolovaní od kamarátov. Zatvorenie škôl totiž znamená zatvorenie aj ich samých v rôznych podmienkach. Stále viac sa stretávame aj s témou straty blízkych pre pandémiu. Naši poradcovia mali tú výsadu byť v kontakte s týmito ľuďmi. Boli to emočne náročné komunikácie a sme vďační, že nám ľudia dovolili vstúpiť do takýchto osobných životných chvíľ. Veľmi intenzívne to bolo najmä v období, keď boli obmedzené pohreby a posledné rozlúčky,“ približuje psychológ a riaditeľ OZ IPčko  Marek Madro.

Najnovšia čas podcastu Všeobecne o zdraví sa preto zamerala práve na tému smútku zo straty blízkeho človeka. „Čím sú deti menšie, tým viac sa u nich bolesť zo smrti rodiča, súrodenca, či iného blízkeho prejavuje na fyzickej úrovni. Nezvyknú plakať a zdanlivo vyzerajú ako šťastné deti, ale začnú byť chorľavejšie, často idú do vývinového regresu. Deti do osem rokov zase smútia cez hru alebo kresby – nerozprávajú o tom, ale hrajú sa napríklad na pohreb alebo svoje vnútorné prežívanie nakreslia. Detí však smútia rovnako intenzívne ako dospelí. Keď o tom nebudeme rozprávať my, uzatvoria sa do seba aj ony, čo nie je dobré. Smútok je  liečivý, len ho netreba potláčať, treba si ho prežiť,“ radí smútková terapeutka Lucia Kraľovičová. O tom, ako vyzerajú jednotlivé fázy smútenia, o rituáloch, ktoré smútiacemu pomôžu úspešne nimi prejsť, ale aj o tipoch na to, ako sa s deťmi rozprávať o smrti sme sa s odborníčkou rozprávali v podcaste VšZP Všeobecne o zdraví.

 

Archív noviniek

Hore
Infolinka 0850 003 003

Váš prehliadač je zastaralý.

Aktualizujte si svoj prehliadač na najnovšiu verziu. Vďaka tejto aktualizácii si budete môcť prehliadať web stránku Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ako aj všetky ďalšie web stránky, podstatne komfortnejšie a bez problémov s ich správnym zobrazením.

Pre inštaláciu niektorého z moderných prehliadačov si vyberte z nasledovnej ponuky:

Pokračovať bez aktualizácie
© 2005-2017 Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s. Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay, a. s.